Näringslivsmedaljörer i länsordning

Näringslivsmedaljörer i kronologisk ordning
Näringslivsmedaljörer i företagsordning
Näringslivsmedaljörer i efternamnsordning

 

Blekinge län

  • John-Erik Blomqvist, Lyckåborgsbruk, Karlskrona, 1984
  • Mikael Blomqvist, Roxtec, Karlskrona, 1998
  • Jan Rydh, Water Jet Sweden, Ronneby, 2009
  • Stig L Sjöberg, Förlags AB Albinsson & Sjöberg, Karlskrona, 1996
  • Olle Svensson, Kylinge Invest, Olofström, 1996

Dalarnas län

  • Per-Olof Ejendal, Ejendals AB, Leksand, 2007
  • Enar Eriksson, FM Mattson, Mora, 1990
  • Patric Fredell, Siljankoncernen AB, Dalarna, 2006
  • Eric Gustavsson, Siljans Knäcke, Rättvik, 1984
  • Gunde Henriksson, Huc of Sweden, Öje, 1990
  • Rune Joon, Leksandsbröd AB, Leksand, 2005
  • Hans Östberg, Östbergs AB, Avesta, 2007

Gotlands län

  • Max Hansson, PayEx AB, Visby, 2013
  • Thomas Löfgren, Slite Stenhuggeri, Slite, 1994
  • Göte Niklasson, Vindkompaniet, Hemse, 1998
  • Jan-Eric Nilsson, Rederi AB Gotland, Visby, 2011

Gävleborgs län

  • John Olov Bennmarker, Aven Bolagen, Hudiksvall, 2010
  • Tommy Brusell och Eva Ericsson, Flätningsindustri AB och Intercator AB, Jättendal, 2000
  • Christer Fransson; Mekanotjänst, Järvsö, 1990
  • Björn Jansson, Syntronic AB, Gävle, 2002
  • Ragnhild Mihic, Mircona AB, Gävle, 2008
  • Helge Rask, EM Elektro Montage, Valbo, 1988
  • Britt-Marie Stegs, Hälsinge Lantkök AB, Järvsö, 2007
  • Lars Svender, Ljusdals-posten och Invest, Ljusdal, 1998
  • Anders Wiman, Anders Wiman AB, Sandviken, 1996

Hallands län

  • Kent Andersson, Specialkarosser AB, Ätran, 2002
  • Carl Bennet, Getinge, 1996
  • Torbjörn Bäck o Thomas Karlsson, GeKås Ullared AB, Ullared, 2013
  • Ewy Carlson, Eica, Halmstad, 1992
  • Nils Gustafsson, Knäreds Werkstads AB, Knäred, 1988
  • Rolf Hannell, Röda Ulven, Hanells Industrier AB, Falkenberg, 2004
  • Anders Johansson, AJ produkter AB, Halmstad, 2017
  • Judith Johansson JJs Vävateljé, Knäred, 1988
  • Olof Stenström, Berte Qvarn AB och SIA Glass, Slöinge, 1990
  • Bengt Åberg, Lagaland, Lagan, 1984

Jämtlands län

  • Lennart Hallström, Hallströms Verkstäder, Nälden, 1992
  • Bo Hilleberg, Hilleberg the Tentmaker, Östersund, 2018
  • Arne Jacobsson, Offerdalsskiffer, Brunflo, 1984
  • Eric Lundin, Ermator, Gällö, 1994
  • Tor Norrman, Skärvången bymejeri, Föllinge, 2006
  • Bob Persson, Persson Invest AB, Frösön, 2008
  • Kjäll Sandberg, Jämtlamell, Östersund, 1990
  • Marie Söderhielm, Eva-Lena Grape och Marina Hansson, Åre Chokladfabrik AB, Åre

Jönköpings län

  • Erik Andersson, Andersson Byggnadssmide, Smålandsstenar, 1992
  • Kurt Blomqvist, Kabe Husvagnar, Tenhult, 1986
  • Rune Gustavsson, Hags Mekaniska, Aneby, 1996
  • Christina Hamrin, Herenco AB, Jönköping, 2012
  • Göran Henriksson, Olsbergs Hydraulic, Eksjö, 1996
  • Kaj Hjelm, R0L-gruppen, Jönköping, 1998
  • Rolf Johanson, Reiners Industri AB, Jönköping, 2000
  • Einar Järnland, Myresjöhus, Myresjö, 1986
  • Bo Larsson, Trioplast Industrier, Smålandsstenar, 1996
  • Phu Le, Restaurang Soya, Jönköping, 2002
  • Bengt Liljedahl, Liljedahl Group, Värnamo, 2010
  • Åke Petersson, Hestra Inredningar, Hestra, 1994
  • Stig-Olof Simonsson, SYSteam AB, Huskvarna, 2000
  • Per Olof Stenberg, AKE AK Eriksson, Mariannelund, 1994
  • Bertil Svensson, Fagerhlts Industri, Habo, 1983
  • Kjell Svensson, Ewes Stålfjäder, Bredaryd, 1998
  • Willis Thulin, Thule Sweden AB, Hillerstorp, 1988
  • Carl Törefors, Hillerstorps Metallverk, Gnosjö, 1986
  • Håkan Törefors, Törefors tråd AB, Hillerstorp, 2004
  • Gösta Welandsson, Weland AB, Smålandsstenar, 2007
  • Olle Westlund, Isabergs verkstad, Hestra, 1983

Kalmar län

  • Börje Andersson, Welux AB, Västervik, 2007
  • Bengt Ansgarius-Svensson, Gullringshus AB, Kalmar, 1984
  • Alf Bergh, CF Berg o Co, Mörlunda, 1986
  • Bo Carlsson, Frödinge Mejeri, Vimmerby, 1996
  • Per Dunge, Åbro Bryggeri, Vimmerby, 1988
  • Hans Gunnarsson, Metallfabriken Ljunghäll, Vimmerby, 1998
  • Ivar Gustafsson, Storebro Bruk, Storebro, 1983
  • Lars Hedman, Delikatess-Skinkor, Hultsfred, 1994
  • Sven Hejlte, Svensk Tryckgjutning, Vimmerby, 1996
  • Birger Hellman, OP Kuvert AB, Oskarshamn, 2000
  • Barbro Hägg, Ölands Djur- och Nöjespark AB, Färjestaden, 2009
  • Arne Johansson, Arcu Armaturindustri, Alstermo, 1983
  • Mats Jonasson, Målerås Glasbruk, Orrefors, 1992
  • Alf Josefsson, Elajo Invest AB, Oskarshamn, 2008
  • Sven-Erik Karlsson, Frödinge Sågverk, Vimmerby, 1992
  • Gunvor Munck, Smålandslogistik AB, Nybro, 2017
  • Bernt Stackelberg, Fri Form, Edsbruk, 1984

Kronobergs län

  • Lars Björkman, Balco AB, Växjö, 2006
  • Gunnar Elling, Fröseke Möbel, Fröseke, 1990
  • Gösta Franzén, Glas & Trä, Hovmantorp, 1994
  • Ingvar Kamprad, IKEA AB, Älmhult, 2014
  • Lars-Göran Linder, LG Linder AB, Tingsryd, 2004
  • Göte Parkander, Strålfors, Ljungby, 1986
  • Gunnar Petersson, Ryds Båtindustri, Växjö, 1988

Norrbottens län

  • Curt Bergfors, Max Hamburger AB, Luleå, 2008
  • Yngve Bergqvist, Jukkasjärvi Wärdshus och Hembygdsgård, Kiruna, 1992
  • Torsten Henriksson, Mining Transportation Company, Luleå, 1984
  • Hilding Holmkvist, Pite Havsbad AB, Piteå, 2004
  • Donald Johansson, Älvsbyhus, Älvsbyn, 1988
  • Kjell Jonsson och Marareta Jonsson, Polarbröd AB, Älvsbyn, 2000
  • Allan Lehto, Norrfrys, Haparanda, 1988
  • Gunnar Liljedahl, Liko AB, Luleå, 2004
  • Eric Lindbäck, Lindbäcks Bygg AB, Piteå, 2006
  • Tobias Lindfors, StudentConsulting AB, Luleå, 2017
  • Björn Löfstedt, Index Braille, Gammelstad, 2019
  • Staffan Preutz, Polaris Optik, Boden, 1994
  • Maud Spencer, Svalson, Öjebyn, 2019
  • Jörgen Stenberg, Tjintokk AB, Slagnäs, 2007
  • Folke Westerberg, IVAB, Piteå, 1986

Skåne län

  • Leif och Rolf Abdon, Abdon Finax AB, Helsingborg, 2012
  • Nils-Eric Anderberg, Fabriksmontering, Trelleborg, 1994
  • Rune Andersson, Mellby Gård AB, Malmö, 2015
  • Elisabeth Bergendahl Mylonopoulos och Spiros Mylonopoulus, Bergendahl & Son AB, Hässelholm, 2008
  • Gösta Carlsson, Järnkonst AB, Landskrona, 2004
  • Bertil Eklund, TePe Munhygienprodukter, Malmö, 2010
  • Erlig Erlandsson, Glimek, Glimåkra, 1990
  • Eva Falck, Tirups Örtagård, Staffanstorp, 1996
  • Martin Gren, Axis AB, Lund, 2013
  • Leif Hjärre, Gärsnäs möbler AB, Gärsnäs, 2002
  • Jan Håkansson, Blentarpgruppen AB, Blentarp, 2012
  • Kurt Idin, Levi Petterssons Industri, Anderstorp, 1983
  • Rolf Janson, Bokförlaget Bra Böcker, Höganäs, 1986
  • Torsten Jeppsson, Torsten Jeppssons AB, Ystad, 1988
  • Gösta Johansson, Swepart Mekan, Hässleholm, 1986
  • Sten K Johnson, Tibia AB/Midway Holding AB, Limhamn, 2012
  • Gull-Britt Jonasson, Finja Betong AB, Finja, 2009
  • Hugo Jönsson, Polykemi AB, Ystad, 2005
  • Göte Larsson, Larssons Mek Verkstad, Kristianstad, 1994
  • Erik Lundin, Skandiform, Vinslöv, 1994
  • Per Malmberg, MalmbergGruppen AB, Yngsjö, 2009
  • Margareta och Tommy Malmsten, M Malmsten AB, Åhus, 2013
  • Bengt Modig, Modigs Plåt, Malmö, 1988
  • Anders Månsson,Konstruktionsbakelit, Örkelljunga, 1988
  • Bror Mårtensson, BM Plåt, Lomma, 1998
  • Dan Olofsson, Epsilon AB och Sigma AB, Malmö, 2012
  • Leif Ryd, Ryds Glas Sverige AB, Bilglas- och planglaskedja, Kristianstad, 2015
  • Bertil Samuelsson, Besam, Landskrona, 1984
  • Gunnar Sandberg, Elektro Sandberg, Malmö, 1986
  • Britt-Marie Skjöld, Kronborsten, Vinslöv, 1984
  • Rolf Skog, Skogs Boktryckeri, Höllviken, 1990
  • Gunnar Skoog, Skoogs Företagsgrupp, Malmö, 1986
  • Carin Stoeckmann, Byggmästar’n i Skåne, Helsingborg, 2018
  • Rolf Strömberg, Blinkfyrar AB, Staffanstorp, 2000
  • Alf Tönnesson, International Masters Publishers AB, Malmö, 2013
  • Carl-Johan Wettergren, Svaneholms, Svaneholm, 1983
  • Bengt Åkesson och Kristina Levinsson, Kiviks Musteri AB, Kivik, 2015
  • Ingvar Åkesson, Karakås-Kiviks Fruktodlingar och Musteri, Kivik, 1990

Stockholms län

  • Lennart Ahnmé, Ahnmégruppen, Lidingö, 1990
  • Ayad Al-Saffar, Axcent of Scandinavia/Ur & Penn, Upplands Väsby, 2019
  • Signhild Arnegård Hansen, Svenska Lantchips AB, Södertälje, 2009
  • Efva Attling, Efva Attling Stockholm AB, Stockholm, 2011
  • Lars Backsell och Thomas Eldered, Recipharm AB, Jordbro, 2014
  • Anette Beijer och Thomas Hedberg, Titan Television, Stockholm, 2010
  • Einar Belvén, Delicato Bakverk AB, Huddinge, 2000
  • Lars Bergman, Värmdö Byggentreprenader AB, Värmdö, 2004
  • Konrad Bergström, Zound Industries, Stockholm, 2018
  • Carl-Johan Bonnier, Bonnierkoncernen AB, Stockholm, 2012
  • Dorotea Bromberg, Brombergs Bokförlag AB, Stockholm, 2009
  • Lars Broms, Bullandö Marina, Värmdö, 1994
  • Bicky Chakraborty, Elite Hotels of Sweden AB, Stockholm, 2008
  • Hans Claesson, Engwall & Claesson, Bandhagen, 1994
  • Fernando Di Luca, Gruppo Di Luca AB, Stockholm, 2013
  • Mathias Engdahl, Pocket Shop AB, Stockholm, 2009
  • Saeid Esmaeilzadeh och Ashkan Pouya, Serendipity Group, Stockholm, 2018
  • Anastasia Georgiadou, AB Svensk Personlig Assistans, Stockholm, 2011
  • Leija Graf, Select Travel AB, Stockholm, 2009
  • Johann Haberl, Dustcontrol, Norsborg, 1986
  • Lillemor och Björn Jakobson, Babybjörn AB, Solna, 2014
  • Kristoffer Jeansson och Daniel Pilotti, Ryska Posten AB, Stockholm, 2014
  • Jonas och Robert af Jochnick, Oriflame AB, Stockholm, 2012
  • Filippa Knutsson, Filippa K, Stockholm, 2010
  • Erik Lallerstedt, Eriks AB, Stockholm, 2012
  • Laurent Leksell, Elekta AB, Stockholm, 2011
  • Carin Lindahl, Stay in Place AB, Stockholm, 2002
  • Gösta Lindahl, Tellus Maskin, Vallentuna, 1983
  • Kristina Lindhe, Lexington AB, Stockholm, 2014
  • Monica Lindstedt, Hemfrid i Sverige AB, Stockholm, 2009
  • Lisa Lindström, Doberman AB, Stockholm, 2013
  • Fredrik Lundberg, L E Lundbergföretagen, Stockholm, 2019
  • Leif Lundblad, Nybohov Invest AB, Stockholm, 2000
  • Jessica Löfström, Expandera Mera Byggbemanning, Stockholm, 2018
  • Peter Löwenberg, Aerosol, Stockholm, 1992
  • Liselotte Lööf, Liselotte Lööf AB, Stockholm, 2007
  • Sune Malmström, Hotell Diplomat AB, Stockholm och Åre, 2008
  • Arne Mattson, D A Mattsson, Upplands Väsby, 1992
  • Erik Molinder, Melanders Fisk AB, Stockholm, 2014
  • Carl Bertil Myrsten, Rederi AB Slite, Saltsjöbaden, 1990
  • Thore Norman, Swegro AB, Svartsjö, 2007
  • Gun Nowak, Face Stockholm AB, Stockholm, 2009
  • Tore Nyberg, Jungner, Nyberg o Westerberg, Åkersberga, 1984
  • Frixos Papadopoulos, Fontana Food, Tyresö, 2007
  • Erik och Mats Paulsson, Peab m fl, Stockholm resp Förslöv, 2010
  • Stefan Persson, H&M, Stockholm, 2010
  • Gunilla von Platen, Xzakt Kundrelation AB, Stockholm, 2015
  • Marianne Ränk, Einar Mattsson AB, Stockholm, 2011
  • Erik Sellberg, Ragnsells AB, Jordbro, 2017
  • Sebastian Siemiatkowski, Klarna AB, Stockholm, 2017
  • Bertil Sjöberg, ABS Byggsystem, Stockholm, 1992
  • Gudrun Sjödén, Gudrun Sjödén AB, Stockholm, 2013
  • Gösta Sjölander, Gösta Sjölander AB, Stockholm, 1988
  • Öystein Skalleberg, Skaltek, Kungsängen, 1994
  • Ann-Marie Skarp, Piratförlaget AB, Stockholm, 2017
  • Edvin Smeds, Rosersbergs Byggnads, Rosersberg, 1990
  • Jens och Ulf Spendrup, Spendrups Bryggeri AB, Vårby, 2011
  • Cristina Stenbeck, Investment AB Kinnevik, Stockholm, 2012
  • Karl-Gustav Strömberg, Botkyrka Hantverks- och industriförening, Botkyrka, 1986
  • Karin Söderlind, House of Dagmar, Stockholm, 2018
  • Björn Wallander, Bewator, Stockholm, 1988
  • Göran Wallenius, Roplan AB, Tumba, 2000
  • Ulf Wikman, Wikman & Malmkjell, Stocksund, 1992
  • Matti Vio, Snickers Original, Sollentuna, 1984
  • Charlotta och David Zetterström, Fabrique, Stockholm, 2019

Södermanlands län

  • Tore Andersson, Westermo Electronics, St Sundby, 1994
  • Torbjörn Evrell, EKA-knivar, Eskilstuna, 1988
  • Sune Forsberg, Forsbers Bokbinderi, Eskilstuna, 1988
  • Karl-Olof Fredmark, Powerbox International, Gnesta, 1998
  • Birgitta Gripwall-Hedenstedt, Bomans hotell & Rest, Trosa, 1998
  • Börje Insulander, Insulanders Elektriska, Strängnäs, 1990
  • Staffan Jonsson, Vytab AB, Vingåker, 2002
  • Jan-Eric Larson, Camfil, Trosa, 1996
  • Valter Ljungström, Ljungströmsgruppen, Vingåker, 1983
  • Per Nilsson, Konservkompaniet, Nyköping, 1984
  • Torbjörn Palmberg, Momento AB, Flen, 2002
  • Jan Persson, Kilenkrysset AB, Strängnäs, 2007
  • David Pettersson, Pannan, Jönåker, 1992
  • Anders von Stockenström, Ånhammars Säteri och Åmells Möbler, Gnesta, 1986
  • Ebbe Sundberg, Åkers International, Åkers styckebruk, 1986

Uppsala län

  • Bertil Albinsson, Albinssons Verkstads AB, Uppsala, 1990
  • Torbjörn Alhbäck, Österby Gjuteri, Östhammar, 1998
  • Richard Johnson, Jaco Fabriks AB, Hargshamn, 2002
  • Sven Kempe, Linum AB, Uppsala, 1994
  • Björn Kumlin, Kumlins Måleriaffär, Enköping, 1992
  • Hans Lindvall, Lindvalls Kaffe, Uppsala, 1996
  • Hans Ruppert, Marinteknik Verkstad, Öregrund, 1988
  • Torbjörn Sallén, Salléngruppen AB, Uppsala, 2000
  • Göte Zetterberg, Zetterbergs mekaniska; Östervåla, 1984
  • Bengt Ågerup, Q-Med AB, Uppsala, 2005

Värmlands län

  • Lars Ander, Nya Wermlands-Tidningen AB, Karlstad, 2011
  • Jarl Hallberg, Munkfors Sågar, Munkfors, 2006
  • Peter Hägg, Somas Instrument AB, Säffle, 2013
  • Ulf Hägg, Somas Instrument, Säffle, 1998
  • Dick Johansson, Klässbols Linneväveri, Klässbol, 1992
  • Anders Löfberg, Löfbergs Lila AB, Karlstad, 2005

Västerbottens län

  • Ida Backlund, Rapuntzel of Sweden AB, Umeå, 2015
  • Lennart Forslund, Bröderna Forslund mfl, Skellefteå, 1992
  • Allan Jonsson, Indexator, Vindeln, 1984
  • Samme Lindmark, Karolin Invest, Skellefteå, 1990
  • Bengt-Olof Lundberg, Nordic Light AB, Skellefteå, 2008
  • Annika Marklund, Allin Wood AB, Skellefteå, 2000
  • Nils Martinsson, Martinssons Trävaru, Bygdsiljum, 1984
  • Alf Nilsson, Lycksele Bildemontering, Lycksele, 1998
  • Lars Näsman, Umeå Trä, Umeå, 1990
  • Krister Olsson, Balticgruppen AB, Umeå, 2017
  • Börje Persson, Trätrappor, Norsjö, 1994
  • Börje Sandberg, Stensele Mekaniska, Stensele, 1986
  • Karl Ragnar Åström, Ålö-maskiner, Umeå, 1983

Västernorrlands län

  • Arvid Callans, Callans Trä AB, Sundsvall, 2004
  • Torbjörn Edmo, Edmo Teknik AB, Härnösand, 2000
  • Ingemar Eriksson, STT Holding AB, Njurunda, 2000
  • Torvald Forsman, Ådalens Bildemontering AB, Kramfors, 2008
  • Solveyh Gerdin, Cablage Team Mjällom, Mjällom, 1998
  • Yngve Gerdin, Gerdins Stansknivfabri, Mjällom, 1998
  • Rune Glavare, Essex-koncernen, Sundsvall, 1998
  • Birgitta Haglöf och Ingvar Haglöf, Haglöf Sweden AB, Långsele, 2002
  • Stig Hammarstedt, Fabcon, Timrå, 1992
  • Arild Johansson, Växtbo Grönt, Kvissleby, 1992
  • Inga Nordin, Järven Holding AB, Örnsköldsvik, 2002
  • Jörgen Schulze, Malux AB, Örnsköldsvik, 2005
  • Karl-Anders Sundin, Dockstavarvet AB, Docksta, 2000
  • Kurt Törnqvist, Älgsjö Såg AB, Ullånger, 2006
  • Anders Ullman, Parmascand, Ljungaverk, 1984

Västmanlands län

  • Roger Berggren, Leax Mekaniska AB, Köping, 2005
  • Ingvar Bladh, MEAG, Västerås, 1996
  • Gerald Engström, LHG Kanalfläkt, Skinnskatteberg, 1996
  • Salvatore Grimaldi, Grimaldis Mekaniska, Köping, 1988
  • Karl Hedin, AB Karl Hedin, Västanfors, 2011
  • Göran Lundin, Prevas, Västerås, 1992
  • Jan Ryde, Hästens Sängar AB, Köping, 2006
  • Kenneth Synnersten, Arla Plast AB, Västerås, 2002
  • Erik Sörberg, Erik Sörberg Armaturfabrik, Kungsör, 1983

Västra Götalands län

  • Erik Andersson, AH Företagen, Smögen, 1994
  • Håkan Andersson, Svenska Lantägg AB, Skara, 2005
  • Jarl Andersson, Kinnarps möbelfabrik, Kinnarp, 1988
  • Jörgen Appelqvist, Gina Tricot AB, Sparsör, 2006
  • Wigar Bartholdsson, Pulsen AB, Borås, 2005
  • Bengt Bengtsson, SIBA AB, Göteborg, 2006
  • Walter Bengtsson, Fixfabriken, Göteborg, 1983
  • Lars-Göran Blank, Jula AB, Skara, 2011
  • Olle Blomqvist, Ellos, Borås, 1986
  • Björn Brandt och Sten Brandt, Bröderna Brandt Bil, Uddevalla, 2019
  • Annica och Marie Eklund, Bolon AB, Ulricehamn, 2015
  • Per Elander, Elanders Boktryckeri, Hovås, 1992
  • Christer Ericsson, JCE, Göteborg, 2007
  • Bengt Gustafsson, Gustafssons Blomsterodlingar, Skövde, 1992
  • Marcus Gustavsson, Blåkläder AB, Svenljunga, 2005
  • Nils Gyllensvaan, Gyllensvaans möbler AB, Kättilstorp, 2002
  • Bert-Inge Hogsved, Hogia, Stenungsund, 1994
  • Knut Jacobsson, Atlet, Mölnlycke, 1986
  • Torsten Jansson, New Wave Group AB, Dingle, 2011
  • Inga-Lisa Johansson, Daloc, Töreboda, 1994
  • Mats Johansson, Norrvikens skofabrik, Skee, 1984
  • Rune Jonsson, Kvänum kök, Kvänum, 1990
  • Leif Kristensson, Konstruktionssvets LK, Rönnäng, 1992
  • Anders Källsson, Erik Thun AB, Lidköping, 2015
  • Maria Erixon Levin, Nudie Jeans AB, Göteborg, 2012
  • Gunnar Lindahl, Luna, Alingsås, 1983
  • Leif Lindblad, Llentabhallen, Uddevalla, 1988
  • Ivan L Ludvigson, AB Ludvig Svensson, Kinna, 1988
  • Bertil Magnuson, Fristads AB, Fristad, 1988
  • Stefan Mattsson, Mattssongruppen, Uddevalla, 2010
  • Ingvar Nilsson, INM-Gruppen, Mölnlycke, 1988
  • Dan Sten Olsson, Stenasfären, Göteborg, 2014
  • Folke Patriksson, Rederi AB Transatlantic, Skärhamn, 2008
  • Arthur Persson, Stram, Tibro, 1996
  • Christoph Rassy, Hallberg-Rassy Varv, Ellös, 1986
  • Rune Ström, Plast Teknik, Göteborg, 1986
  • Eskil Tengelin, Precisionsprodukter, Göteborg, 1990
  • Dan Tervaniemi, Rasta Group, Askim, 2018
  • Mats Tonsjö, Bror Tonsjö AB, Kungälv, 2004
  • Carl-Axel Topp, Toppfrys, Brålanda, 1984
  • Reimar Westerlind, ACG-Nyström, Borås, 1990
  • Gert Wingårdh, Wingårdh Arkitektkontor AB, Göteborg, 2014
  • Peter Wållberg, BIM Kemi AB, Lerum, 2000

Örebro län

  • Björn Bergå, Ekströms Livsmedelsprodukter, Örebro, 1986
  • Ove Danielsson, Danfo, Nora, 2010
  • Carl Jan Granqvist, Grythtyttns gästgivargård, Grythyttan, 1996
  • Frank Olof Jansson, BoB Industrier, Kumla, 1984
  • Birger Lindmark, Bandindustri, Örebro, 1990
  • Jonas Samuelsson, Josam Lastbilsteknik, Örebro, 1988
  • Gustaf Svensson, Skyllbergs bruk, Åsbro, 1996

Östergötlands län

  • Bengt Åke Bengtsson, Boxholms AB, Boxholm, 1996
  • Henry Björklund, Flavoring, Norrköping, 1986
  • Jan-Olof Brüer, Sectra AB, Linköping, 2006
  • Per Carlsson, Rimaster AB, Kisa, 2004
  • Gustaf Douglas, Boxholms Skogar, Boxholm, 2018
  • Ulf Eklöf, Stadium AB, Norrköping, 2002
  • Ali Karimi, Pars Plåt AB, Linköping, 2000
  • Owe Petterson, Termoregulator, Motala, 1990
  • Hans Polzer, Nordisk Bilbelysning AB, Linköping, 2000
  • Crister Stark, Väderstadsverken AB, Väderstad, 2005
  • Rune Stark, Väderstadsverken, Väderstad, 1984
  • Håkan Thysell, HTC-Sweden AB Söderköping, 2008
  • Margareta Trädgårdh, Borggårds Bruk, Hällestad, 1983
  • Axel Wahlquist, Wahlquist Verkstäder, Linköping, 1998
  • Percy Österström, Österströms Rederi AB, Norrköping, 2007