Näringslivsmedaljörer i länsordning
Näringslivsmedaljörer i kronologisk ordning
Näringslivsmedaljörer i företagsordning
Näringslivsmedaljörer i efternamnsordning
Blekinge län
- John-Erik Blomqvist, Lyckåborgsbruk, Karlskrona, 1984
- Mikael Blomqvist, Roxtec, Karlskrona, 1998
- Jan Rydh, Water Jet Sweden, Ronneby, 2009
- Stig L Sjöberg, Förlags AB Albinsson & Sjöberg, Karlskrona, 1996
- Olle Svensson, Kylinge Invest, Olofström, 1996
Dalarnas län
- Per-Olof Ejendal, Ejendals AB, Leksand, 2007
- Enar Eriksson, FM Mattson, Mora, 1990
- Patric Fredell, Siljankoncernen AB, Dalarna, 2006
- Eric Gustavsson, Siljans Knäcke, Rättvik, 1984
- Gunde Henriksson, Huc of Sweden, Öje, 1990
- Rune Joon, Leksandsbröd AB, Leksand, 2005
- Hans Östberg, Östbergs AB, Avesta, 2007
Gotlands län
- Max Hansson, PayEx AB, Visby, 2013
- Thomas Löfgren, Slite Stenhuggeri, Slite, 1994
- Göte Niklasson, Vindkompaniet, Hemse, 1998
- Jan-Eric Nilsson, Rederi AB Gotland, Visby, 2011
Gävleborgs län
- John Olov Bennmarker, Aven Bolagen, Hudiksvall, 2010
- Tommy Brusell och Eva Ericsson, Flätningsindustri AB och Intercator AB, Jättendal, 2000
- Christer Fransson; Mekanotjänst, Järvsö, 1990
- Björn Jansson, Syntronic AB, Gävle, 2002
- Ragnhild Mihic, Mircona AB, Gävle, 2008
- Helge Rask, EM Elektro Montage, Valbo, 1988
- Britt-Marie Stegs, Hälsinge Lantkök AB, Järvsö, 2007
- Lars Svender, Ljusdals-posten och Invest, Ljusdal, 1998
- Anders Wiman, Anders Wiman AB, Sandviken, 1996
Hallands län
- Kent Andersson, Specialkarosser AB, Ätran, 2002
- Carl Bennet, Getinge, 1996
- Torbjörn Bäck o Thomas Karlsson, GeKås Ullared AB, Ullared, 2013
- Ewy Carlson, Eica, Halmstad, 1992
- Nils Gustafsson, Knäreds Werkstads AB, Knäred, 1988
- Rolf Hannell, Röda Ulven, Hanells Industrier AB, Falkenberg, 2004
- Anders Johansson, AJ produkter AB, Halmstad, 2017
- Judith Johansson JJs Vävateljé, Knäred, 1988
- Olof Stenström, Berte Qvarn AB och SIA Glass, Slöinge, 1990
- Bengt Åberg, Lagaland, Lagan, 1984
Jämtlands län
- Lennart Hallström, Hallströms Verkstäder, Nälden, 1992
- Bo Hilleberg, Hilleberg the Tentmaker, Östersund, 2018
- Arne Jacobsson, Offerdalsskiffer, Brunflo, 1984
- Nils-Åke Hallström, C Hallströms Verkstäder, Jämtlands län
- Eric Lundin, Ermator, Gällö, 1994
- Tor Norrman, Skärvången bymejeri, Föllinge, 2006
- Bob Persson, Persson Invest AB, Frösön, 2008
- Kjäll Sandberg, Jämtlamell, Östersund, 1990
- Marie Söderhielm, Eva-Lena Grape och Marina Hansson, Åre Chokladfabrik AB, Åre
Jönköpings län
- Erik Andersson, Andersson Byggnadssmide, Smålandsstenar, 1992
- Kurt Blomqvist, Kabe Husvagnar, Tenhult, 1986
- Kjell-Ove Gunnarsson, GT Wire, Hillerstorp, 2020
- Rune Gustavsson, Hags Mekaniska, Aneby, 1996
- Christina Hamrin, Herenco AB, Jönköping, 2012
- Göran Henriksson, Olsbergs Hydraulic, Eksjö, 1996
- Kaj Hjelm, R0L-gruppen, Jönköping, 1998
- Rolf Johanson, Reiners Industri AB, Jönköping, 2000
- Einar Järnland, Myresjöhus, Myresjö, 1986
- Bo Larsson, Trioplast Industrier, Smålandsstenar, 1996
- Phu Le, Restaurang Soya, Jönköping, 2002
- Bengt Liljedahl, Liljedahl Group, Värnamo, 2010
- Åke Petersson, Hestra Inredningar, Hestra, 1994
- Stig-Olof Simonsson, SYSteam AB, Huskvarna, 2000
- Per Olof Stenberg, AKE AK Eriksson, Mariannelund, 1994
- Bertil Svensson, Fagerhlts Industri, Habo, 1983
- Kjell Svensson, Ewes Stålfjäder, Bredaryd, 1998
- Willis Thulin, Thule Sweden AB, Hillerstorp, 1988
- Carl Törefors, Hillerstorps Metallverk, Gnosjö, 1986
- Håkan Törefors, Törefors tråd AB, Hillerstorp, 2004
- Gösta Welandsson, Weland AB, Smålandsstenar, 2007
- Olle Westlund, Isabergs verkstad, Hestra, 1983
Kalmar län
- Börje Andersson, Welux AB, Västervik, 2007
- Bengt Ansgarius-Svensson, Gullringshus AB, Kalmar, 1984
- Anna Barkevall, Böda Sand Beach and Resort, Böda, 2020
- Alf Bergh, CF Berg o Co, Mörlunda, 1986
- Bo Carlsson, Frödinge Mejeri, Vimmerby, 1996
- Per Dunge, Åbro Bryggeri, Vimmerby, 1988
- Hans Gunnarsson, Metallfabriken Ljunghäll, Vimmerby, 1998
- Ivar Gustafsson, Storebro Bruk, Storebro, 1983
- Lars Hedman, Delikatess-Skinkor, Hultsfred, 1994
- Sven Hejlte, Svensk Tryckgjutning, Vimmerby, 1996
- Birger Hellman, OP Kuvert AB, Oskarshamn, 2000
- Barbro Hägg, Ölands Djur- och Nöjespark AB, Färjestaden, 2009
- Arne Johansson, Arcu Armaturindustri, Alstermo, 1983
- Mats Jonasson, Målerås Glasbruk, Orrefors, 1992
- Alf Josefsson, Elajo Invest AB, Oskarshamn, 2008
- Sven-Erik Karlsson, Frödinge Sågverk, Vimmerby, 1992
- Gunvor Munck, Smålandslogistik AB, Nybro, 2017
- Bernt Stackelberg, Fri Form, Edsbruk, 1984
Kronobergs län
- Lars Björkman, Balco AB, Växjö, 2006
- Gunnar Elling, Fröseke Möbel, Fröseke, 1990
- Gösta Franzén, Glas & Trä, Hovmantorp, 1994
- Ingvar Kamprad, IKEA AB, Älmhult, 2014
- Lars-Göran Linder, LG Linder AB, Tingsryd, 2004
- Göte Parkander, Strålfors, Ljungby, 1986
- Gunnar Petersson, Ryds Båtindustri, Växjö, 1988
Norrbottens län
- Curt Bergfors, Max Hamburger AB, Luleå, 2008
- Yngve Bergqvist, Jukkasjärvi Wärdshus och Hembygdsgård, Kiruna, 1992
- Karin Bodin, Polarbröd, Älvsbyn, 2020
- Torsten Henriksson, Mining Transportation Company, Luleå, 1984
- Hilding Holmkvist, Pite Havsbad AB, Piteå, 2004
- Donald Johansson, Älvsbyhus, Älvsbyn, 1988
- Kjell Jonsson och Marareta Jonsson, Polarbröd AB, Älvsbyn, 2000
- Allan Lehto, Norrfrys, Haparanda, 1988
- Gunnar Liljedahl, Liko AB, Luleå, 2004
- Eric Lindbäck, Lindbäcks Bygg AB, Piteå, 2006
- Tobias Lindfors, StudentConsulting AB, Luleå, 2017
- Björn Löfstedt, Index Braille, Gammelstad, 2019
- Staffan Preutz, Polaris Optik, Boden, 1994
- Maud Spencer, Svalson, Öjebyn, 2019
- Jörgen Stenberg, Tjintokk AB, Slagnäs, 2007
- Folke Westerberg, IVAB, Piteå, 1986
Skåne län
- Leif och Rolf Abdon, Abdon Finax AB, Helsingborg, 2012
- Nils-Eric Anderberg, Fabriksmontering, Trelleborg, 1994
- Rune Andersson, Mellby Gård AB, Malmö, 2015
- Elisabeth Bergendahl Mylonopoulos och Spiros Mylonopoulus, Bergendahl & Son AB, Hässelholm, 2008
- Gösta Carlsson, Järnkonst AB, Landskrona, 2004
- Bertil Eklund, TePe Munhygienprodukter, Malmö, 2010
- Erlig Erlandsson, Glimek, Glimåkra, 1990
- Eva Falck, Tirups Örtagård, Staffanstorp, 1996
- Martin Gren, Axis AB, Lund, 2013
- Leif Hjärre, Gärsnäs möbler AB, Gärsnäs, 2002
- Jan Håkansson, Blentarpgruppen AB, Blentarp, 2012
- Kurt Idin, Levi Petterssons Industri, Anderstorp, 1983
- Rolf Janson, Bokförlaget Bra Böcker, Höganäs, 1986
- Torsten Jeppsson, Torsten Jeppssons AB, Ystad, 1988
- Gösta Johansson, Swepart Mekan, Hässleholm, 1986
- Sten K Johnson, Tibia AB/Midway Holding AB, Limhamn, 2012
- Gull-Britt Jonasson, Finja Betong AB, Finja, 2009
- Hugo Jönsson, Polykemi AB, Ystad, 2005
- Christian von Koenigsegg, Koenigsegg Automotive, Skåne län, 2022
- Göte Larsson, Larssons Mek Verkstad, Kristianstad, 1994
- Jenny Lindén Urnes, Lindéngruppen, Höganäs, 2020
- Erik Lundin, Skandiform, Vinslöv, 1994
- Per Malmberg, MalmbergGruppen AB, Yngsjö, 2009
- Margareta och Tommy Malmsten, M Malmsten AB, Åhus, 2013
- Bengt Modig, Modigs Plåt, Malmö, 1988
- Anders Månsson,Konstruktionsbakelit, Örkelljunga, 1988
- Bror Mårtensson, BM Plåt, Lomma, 1998
- Dan Olofsson, Epsilon AB och Sigma AB, Malmö, 2012
- Leif Ryd, Ryds Glas Sverige AB, Bilglas- och planglaskedja, Kristianstad, 2015
- Bertil Samuelsson, Besam, Landskrona, 1984
- Gunnar Sandberg, Elektro Sandberg, Malmö, 1986
- Britt-Marie Skjöld, Kronborsten, Vinslöv, 1984
- Rolf Skog, Skogs Boktryckeri, Höllviken, 1990
- Gunnar Skoog, Skoogs Företagsgrupp, Malmö, 1986
- Carin Stoeckmann, Byggmästar’n i Skåne, Helsingborg, 2018
- Rolf Strömberg, Blinkfyrar AB, Staffanstorp, 2000
- Alf Tönnesson, International Masters Publishers AB, Malmö, 2013
- Carl-Johan Wettergren, Svaneholms, Svaneholm, 1983
- Bengt Åkesson och Kristina Levinsson, Kiviks Musteri AB, Kivik, 2015
- Ingvar Åkesson, Karakås-Kiviks Fruktodlingar och Musteri, Kivik, 1990
Stockholms län
- Lennart Ahnmé, Ahnmégruppen, Lidingö, 1990
- Ayad Al-Saffar, Axcent of Scandinavia/Ur & Penn, Upplands Väsby, 2019
- Signhild Arnegård Hansen, Svenska Lantchips AB, Södertälje, 2009
- Efva Attling, Efva Attling Stockholm AB, Stockholm, 2011
- Lars Backsell och Thomas Eldered, Recipharm AB, Jordbro, 2014
- Anette Beijer och Thomas Hedberg, Titan Television, Stockholm, 2010
- Einar Belvén, Delicato Bakverk AB, Huddinge, 2000
- Lars Bergman, Värmdö Byggentreprenader AB, Värmdö, 2004
- Konrad Bergström, Zound Industries, Stockholm, 2018
- Carl-Johan Bonnier, Bonnierkoncernen AB, Stockholm, 2012
- Dorotea Bromberg, Brombergs Bokförlag AB, Stockholm, 2009
- Lars Broms, Bullandö Marina, Värmdö, 1994
- Bicky Chakraborty, Elite Hotels of Sweden AB, Stockholm, 2008
- Hans Claesson, Engwall & Claesson, Bandhagen, 1994
- Fernando Di Luca, Gruppo Di Luca AB, Stockholm, 2013
- Mathias Engdahl, Pocket Shop AB, Stockholm, 2009
- Saeid Esmaeilzadeh och Ashkan Pouya, Serendipity Group, Stockholm, 2018
- Peter Fornstam, Svenska Bio, Stockholms län
- Anastasia Georgiadou, AB Svensk Personlig Assistans, Stockholm, 2011
- Leija Graf, Select Travel AB, Stockholm, 2009
- Johann Haberl, Dustcontrol, Norsborg, 1986
- Lillemor och Björn Jakobson, Babybjörn AB, Solna, 2014
- Kristoffer Jeansson och Daniel Pilotti, Ryska Posten AB, Stockholm, 2014
- Jonas och Robert af Jochnick, Oriflame AB, Stockholm, 2012
- Filippa Knutsson, Filippa K, Stockholm, 2010
- Erik Lallerstedt, Eriks AB, Stockholm, 2012
- Laurent Leksell, Elekta AB, Stockholm, 2011
- Carin Lindahl, Stay in Place AB, Stockholm, 2002
- Gösta Lindahl, Tellus Maskin, Vallentuna, 1983
- Kristina Lindhe, Lexington AB, Stockholm, 2014
- Monica Lindstedt, Hemfrid i Sverige AB, Stockholm, 2009
- Lisa Lindström, Doberman AB, Stockholm, 2013
- Fredrik Lundberg, L E Lundbergföretagen, Stockholm, 2019
- Leif Lundblad, Nybohov Invest AB, Stockholm, 2000
- Jessica Löfström, Expandera Mera Byggbemanning, Stockholm, 2018
- Peter Löwenberg, Aerosol, Stockholm, 1992
- Liselotte Lööf, Liselotte Lööf AB, Stockholm, 2007
- Sune Malmström, Hotell Diplomat AB, Stockholm och Åre, 2008
- Arne Mattson, D A Mattsson, Upplands Väsby, 1992
- Erik Molinder, Melanders Fisk AB, Stockholm, 2014
- Carl Bertil Myrsten, Rederi AB Slite, Saltsjöbaden, 1990
- Thore Norman, Swegro AB, Svartsjö, 2007
- Gun Nowak, Face Stockholm AB, Stockholm, 2009
- Tore Nyberg, Jungner, Nyberg o Westerberg, Åkersberga, 1984
- Frixos Papadopoulos, Fontana Food, Tyresö, 2007
- Erik och Mats Paulsson, Peab m fl, Stockholm resp Förslöv, 2010
- Stefan Persson, H&M, Stockholm, 2010
- Gunilla von Platen, Xzakt Kundrelation AB, Stockholm, 2015
- Cassandra Rhodin, Mini Rodini, Stockholms län
- Marianne Ränk, Einar Mattsson AB, Stockholm, 2011
- Erik Sellberg, Ragnsells AB, Jordbro, 2017
- Sebastian Siemiatkowski, Klarna AB, Stockholm, 2017
- Bertil Sjöberg, ABS Byggsystem, Stockholm, 1992
- Gudrun Sjödén, Gudrun Sjödén AB, Stockholm, 2013
- Gösta Sjölander, Gösta Sjölander AB, Stockholm, 1988
- Öystein Skalleberg, Skaltek, Kungsängen, 1994
- Ann-Marie Skarp, Piratförlaget AB, Stockholm, 2017
- Edvin Smeds, Rosersbergs Byggnads, Rosersberg, 1990
- Jens och Ulf Spendrup, Spendrups Bryggeri AB, Vårby, 2011
- Cristina Stenbeck, Investment AB Kinnevik, Stockholm, 2012
- Karl-Gustav Strömberg, Botkyrka Hantverks- och industriförening, Botkyrka, 1986
- Karin Söderlind, House of Dagmar, Stockholm, 2018
- Björn Wallander, Bewator, Stockholm, 1988
- Göran Wallenius, Roplan AB, Tumba, 2000
- Ulf Wikman, Wikman & Malmkjell, Stocksund, 1992
- Matti Vio, Snickers Original, Sollentuna, 1984
- Charlotta och David Zetterström, Fabrique, Stockholm, 2019
Södermanlands län
- Tore Andersson, Westermo Electronics, St Sundby, 1994
- Torbjörn Evrell, EKA-knivar, Eskilstuna, 1988
- Sune Forsberg, Forsbers Bokbinderi, Eskilstuna, 1988
- Karl-Olof Fredmark, Powerbox International, Gnesta, 1998
- Birgitta Gripwall-Hedenstedt, Bomans hotell & Rest, Trosa, 1998
- Börje Insulander, Insulanders Elektriska, Strängnäs, 1990
- Staffan Jonsson, Vytab AB, Vingåker, 2002
- Jan-Eric Larson, Camfil, Trosa, 1996
- Valter Ljungström, Ljungströmsgruppen, Vingåker, 1983
- Per Nilsson, Konservkompaniet, Nyköping, 1984
- Torbjörn Palmberg, Momento AB, Flen, 2002
- Jan Persson, Kilenkrysset AB, Strängnäs, 2007
- David Pettersson, Pannan, Jönåker, 1992
- Anders von Stockenström, Ånhammars Säteri och Åmells Möbler, Gnesta, 1986
- Ebbe Sundberg, Åkers International, Åkers styckebruk, 1986
Uppsala län
- Bertil Albinsson, Albinssons Verkstads AB, Uppsala, 1990
- Torbjörn Alhbäck, Österby Gjuteri, Östhammar, 1998
- Richard Johnson, Jaco Fabriks AB, Hargshamn, 2002
- Sven Kempe, Linum AB, Uppsala, 1994
- Knut Knutson, Uppsala Nya Auktionskammare, Uppsala län, 2022
- Björn Kumlin, Kumlins Måleriaffär, Enköping, 1992
- Hans Lindvall, Lindvalls Kaffe, Uppsala, 1996
- Hans Ruppert, Marinteknik Verkstad, Öregrund, 1988
- Torbjörn Sallén, Salléngruppen AB, Uppsala, 2000
- Pär Svärdson, Apotea, Uppsala län
- Göte Zetterberg, Zetterbergs mekaniska; Östervåla, 1984
- Bengt Ågerup, Q-Med AB, Uppsala, 2005
Värmlands län
- Lars Ander, Nya Wermlands-Tidningen AB, Karlstad, 2011
- Jarl Hallberg, Munkfors Sågar, Munkfors, 2006
- Peter Hägg, Somas Instrument AB, Säffle, 2013
- Ulf Hägg, Somas Instrument, Säffle, 1998
- Dick Johansson, Klässbols Linneväveri, Klässbol, 1992
- Anders Löfberg, Löfbergs Lila AB, Karlstad, 2005
Västerbottens län
- Ida Backlund, Rapuntzel of Sweden AB, Umeå, 2015
- Lennart Forslund, Bröderna Forslund mfl, Skellefteå, 1992
- Allan Jonsson, Indexator, Vindeln, 1984
- Samme Lindmark, Karolin Invest, Skellefteå, 1990
- Bengt-Olof Lundberg, Nordic Light AB, Skellefteå, 2008
- Annika Marklund, Allin Wood AB, Skellefteå, 2000
- Lars Martinson, Martinson Group, Bygdsiljum, 2020
- Nils Martinsson, Martinssons Trävaru, Bygdsiljum, 1984
- Alf Nilsson, Lycksele Bildemontering, Lycksele, 1998
- Lars Näsman, Umeå Trä, Umeå, 1990
- Krister Olsson, Balticgruppen AB, Umeå, 2017
- Börje Persson, Trätrappor, Norsjö, 1994
- Börje Sandberg, Stensele Mekaniska, Stensele, 1986
- Karl Ragnar Åström, Ålö-maskiner, Umeå, 1983
Västernorrlands län
- Arvid Callans, Callans Trä AB, Sundsvall, 2004
- Torbjörn Edmo, Edmo Teknik AB, Härnösand, 2000
- Ingemar Eriksson, STT Holding AB, Njurunda, 2000
- Torvald Forsman, Ådalens Bildemontering AB, Kramfors, 2008
- Solveyh Gerdin, Cablage Team Mjällom, Mjällom, 1998
- Yngve Gerdin, Gerdins Stansknivfabri, Mjällom, 1998
- Rune Glavare, Essex-koncernen, Sundsvall, 1998
- Birgitta Haglöf och Ingvar Haglöf, Haglöf Sweden AB, Långsele, 2002
- Stig Hammarstedt, Fabcon, Timrå, 1992
- Arild Johansson, Växtbo Grönt, Kvissleby, 1992
- Inga Nordin, Järven Holding AB, Örnsköldsvik, 2002
- Jörgen Schulze, Malux AB, Örnsköldsvik, 2005
- Karl-Anders Sundin, Dockstavarvet AB, Docksta, 2000
- Kurt Törnqvist, Älgsjö Såg AB, Ullånger, 2006
- Anders Ullman, Parmascand, Ljungaverk, 1984
Västmanlands län
- Roger Berggren, Leax Mekaniska AB, Köping, 2005
- Ingvar Bladh, MEAG, Västerås, 1996
- Gerald Engström, LHG Kanalfläkt, Skinnskatteberg, 1996
- Salvatore Grimaldi, Grimaldis Mekaniska, Köping, 1988
- Karl Hedin, AB Karl Hedin, Västanfors, 2011
- Göran Lundin, Prevas, Västerås, 1992
- Jan Ryde, Hästens Sängar AB, Köping, 2006
- Kenneth Synnersten, Arla Plast AB, Västerås, 2002
- Erik Sörberg, Erik Sörberg Armaturfabrik, Kungsör, 1983
Västra Götalands län
- Erik Andersson, AH Företagen, Smögen, 1994
- Håkan Andersson, Svenska Lantägg AB, Skara, 2005
- Jarl Andersson, Kinnarps möbelfabrik, Kinnarp, 1988
- Jörgen Appelqvist, Gina Tricot AB, Sparsör, 2006
- Wigar Bartholdsson, Pulsen AB, Borås, 2005
- Bengt Bengtsson, SIBA AB, Göteborg, 2006
- Walter Bengtsson, Fixfabriken, Göteborg, 1983
- Lars-Göran Blank, Jula AB, Skara, 2011
- Olle Blomqvist, Ellos, Borås, 1986
- Björn Brandt och Sten Brandt, Bröderna Brandt Bil, Uddevalla, 2019
- Annica och Marie Eklund, Bolon AB, Ulricehamn, 2015
- Per Elander, Elanders Boktryckeri, Hovås, 1992
- Christer Ericsson, JCE, Göteborg, 2007
- Bengt Gustafsson, Gustafssons Blomsterodlingar, Skövde, 1992
- Marcus Gustavsson, Blåkläder AB, Svenljunga, 2005
- Nils Gyllensvaan, Gyllensvaans möbler AB, Kättilstorp, 2002
- Bert-Inge Hogsved, Hogia, Stenungsund, 1994
- Knut Jacobsson, Atlet, Mölnlycke, 1986
- Torsten Jansson, New Wave Group AB, Dingle, 2011
- Inga-Lisa Johansson, Daloc, Töreboda, 1994
- Mats Johansson, Norrvikens skofabrik, Skee, 1984
- Rune Jonsson, Kvänum kök, Kvänum, 1990
- Leif Kristensson, Konstruktionssvets LK, Rönnäng, 1992
- Anders Källsson, Erik Thun AB, Lidköping, 2015
- Maria Erixon Levin, Nudie Jeans AB, Göteborg, 2012
- Gunnar Lindahl, Luna, Alingsås, 1983
- Leif Lindblad, Llentabhallen, Uddevalla, 1988
- Ivan L Ludvigson, AB Ludvig Svensson, Kinna, 1988
- Bertil Magnuson, Fristads AB, Fristad, 1988
- Stefan Mattsson, Mattssongruppen, Uddevalla, 2010
- Anders Müntzing, Triumf Glass, Västra Götalands län
- Ingvar Nilsson, INM-Gruppen, Mölnlycke, 1988
- Dan Sten Olsson, Stenasfären, Göteborg, 2014
- Folke Patriksson, Rederi AB Transatlantic, Skärhamn, 2008
- Arthur Persson, Stram, Tibro, 1996
- Christoph Rassy, Hallberg-Rassy Varv, Ellös, 1986
- Rune Ström, Plast Teknik, Göteborg, 1986
- Eskil Tengelin, Precisionsprodukter, Göteborg, 1990
- Dan Tervaniemi, Rasta Group, Askim, 2018
- Mats Tonsjö, Bror Tonsjö AB, Kungälv, 2004
- Carl-Axel Topp, Toppfrys, Brålanda, 1984
- Reimar Westerlind, ACG-Nyström, Borås, 1990
- Gert Wingårdh, Wingårdh Arkitektkontor AB, Göteborg, 2014
- Peter Wållberg, BIM Kemi AB, Lerum, 2000
Örebro län
- Björn Bergå, Ekströms Livsmedelsprodukter, Örebro, 1986
- Ove Danielsson, Danfo, Nora, 2010
- Carl Jan Granqvist, Grythtyttns gästgivargård, Grythyttan, 1996
- Frank Olof Jansson, BoB Industrier, Kumla, 1984
- Birger Lindmark, Bandindustri, Örebro, 1990
- Jonas Samuelsson, Josam Lastbilsteknik, Örebro, 1988
- Gustaf Svensson, Skyllbergs bruk, Åsbro, 1996
Östergötlands län
- Bengt Åke Bengtsson, Boxholms AB, Boxholm, 1996
- Henry Björklund, Flavoring, Norrköping, 1986
- Jan-Olof Brüer, Sectra AB, Linköping, 2006
- Per Carlsson, Rimaster AB, Kisa, 2004
- Gustaf Douglas, Boxholms Skogar, Boxholm, 2018
- Ulf Eklöf, Stadium AB, Norrköping, 2002
- Ali Karimi, Pars Plåt AB, Linköping, 2000
- Owe Petterson, Termoregulator, Motala, 1990
- Hans Polzer, Nordisk Bilbelysning AB, Linköping, 2000
- Crister Stark, Väderstadsverken AB, Väderstad, 2005
- Rune Stark, Väderstadsverken, Väderstad, 1984
- Håkan Thysell, HTC-Sweden AB Söderköping, 2008
- Margareta Trädgårdh, Borggårds Bruk, Hällestad, 1983
- Axel Wahlquist, Wahlquist Verkstäder, Linköping, 1998
- Percy Österström, Österströms Rederi AB, Norrköping, 2007