Näringslivsmedaljörer

Presentation av Näringslivsmedaljörerna i kronologisk ordning.

2017

  • Anders Johansson, AJ produkter AB, Halmstad, tillverkar kontors- och lagerinredning samt industriprodukter
  • Tobias Lindfors, StudentConsulting AB, Luleå, rekrytering och bemanning
  • Gunvor Munck, Smålandslogistik AB, Nybro, transport
  • Krister Olsson, Balticgruppen AB, Umeå, konglomerat
  • Erik Sellberg, Ragnsells AB, Jordbro, återvinning och avfallshantering
  • Sebastian Siemiatkowski, Klarna AB, Stockholm, betalningssystem
  • Ann-Marie Skarp, Piratförlaget AB, Stockholm, bokförlag

 

2016

  • Kungliga Patriotiska Sällskapets 250-årsjubileum och ingen utdelning av Näringslivsmedaljen

 

2015

  • Rune Andersson, Mellby Gård AB, Malmö, Industrikonglomerat
  • Ida Backlund, Rapuntzel of Sweden AB, Umeå, Försäljning löshår
  • Annica och Marie Eklund, Bolon AB, Ulricehamn, Tillverkning vävda golvbeläggningar
  • Anders Källsson, Erik Thun AB, Sjöfart, Lidköping, Flyg och livsmedel
  • Gunilla von Platen, Xzakt Kundrelation AB, Stockholm, Kundrelationstjänster
  • Leif Ryd, Ryds Glas Sverige AB, Kristianstad, Bilglas- och planglaskedja
  • Bengt Åkesson och Kristina Levinsson, Kiviks Musteri AB, Kivik, Fruktdryckstillverkning

 

2014

  • Lillemor och Björn Jakobson, Babybjörn AB, Solna, barnbärsele mm för barn 0-3 år
  • Ingvar Kamprad, IKEA AB, Älmhult, möbelvaruhuskedja
  • Kristina Lindhe, Lexington AB, Stockholm, hemtextil och mode
  • Erik Molinder, Melanders Fisk AB, Stockholm, restaurang- och saluhallskedja
  • Lars Backsell och Thomas Eldered, Recipharm AB, Jordbro, läkemedelstillverkning
  • Kristoffer Jeansson och Daniel Pilotti, Ryska Posten AB, Stockholm, bud- o företagsservice
  • Dan Sten Olsson, Stenasfären, Göteborg, färjelinjer, metallåtervinning mm
  • Gert Wingårdh, Wingårdh Arkitektkontor AB, Göteborg, arkitektkontor
  • Marie Söderhielm, Eva-Lena Grape och Marina Hansson, Åre Chokladfabrik AB, Åre

2013

  • Torbjörn Bäck o Thomas Karlsson, GeKås Ullared AB, Ullared, detaljhandel
  • Fernando Di Luca, Gruppo Di Luca AB, Stockholm, livsmedel
  • Lisa Lindström, Doberman AB, Stockholm, design, digitala produkter
  • Martin Gren, Axis AB, Lund, videokameror
  • Max Hansson, PayEx AB, Visby, betalningstjänster
  • Peter Hägg, Somas Instrument AB, Säffle, regler- och avstägningsventiler
  • Margareta och Tommy Malmsten, M Malmsten AB, Åhus, vattensportprodukter
  • Gudrun Sjödén, Gudrun Sjödén AB, Stockholm, mode
  • Alf Tönnesson, International Masters Publishers AB, Malmö, förslagsverksamhet

 

2012

  • Leif och Rolf Abdon, Abdon Finax AB, Helsingborg, livsmedelsproduktion
  • Carl-Johan Bonnier, Bonnierkoncernen AB, Stockholm, media
  • Maria Erixon Levin, Nudie Jeans AB, Göteborg, mode
  • Christina Hamrin, Herenco AB, Jönköping, emballage, media
  • Jan Håkansson, Blentarpgruppen AB, Blentarp, livsmedelsproduktion
  • Jonas och Robert af Jochnick, Oriflame AB, Stockholm, kosmetik och hudvård
  • Sten K Johnson, Tibia AB/Midway Holding AB, Limhamn, teknik, handel, industri
  • Erik Lallerstedt, Eriks AB, Stockholm, restaurangverksamhet
  • Dan Olofsson, Epsilon AB och Sigma AB, Malmö, teknik- respektive IT-konsultverksamhet
  • Cristina Stenbeck, Investment AB Kinnevik, Stockholm, media

2011

  • Lars Ander, Nya Wermlands-Tidningen AB, Karlstad
  • Efva Attling, Efva Attling Stockholm AB, Stockholm
  • Lars-Göran Blank, Jula AB, Skara,
  • Anastasia Georgiadou, AB Svensk Personlig Assistans, Stockholm,
  • Karl Hedin, AB Karl Hedin, Västanfors
  • Torsten Jansson, New Wave Group AB, Dingle
  • Laurent Leksell, Elekta AB, Stockholm
  • Jan-Eric Nilsson, Rederi AB Gotland, Visby
  • Marianne Ränk, Einar Mattsson AB, Stockholm
  • Jens och Ulf Spendrup, Spendrups Bryggeri AB, Vårby

2010

  • Stefan Persson, H&M, Stockholm
  • Filippa Knutsson, Filippa K, Stockholm
  • Erik och Mats Paulsson, Peab m fl, Stockholm resp Förslöv
  • Bengt Liljedahl, Liljedahl Group, Värnamo
  • Stefan Mattsson, Mattssongruppen, Uddevalla
  • John Olov Bennmarker, Aven Bolagen, Hudiksvall
  • Ove Danielsson, Danfo, Nora
  • Bertil Eklund, TePe Munhygienprodukter, Malmö
  • Anette Beijer och Thomas Hedberg, Titan Television, Stockholm

2009

  • Jan Rydh, Water Jet Sweden, Ronneby
  • Gull-Britt Jonasson, Finja Betong AB, Finja
  • Gun Nowak, Face Stockholm AB, Stockholm
  • Leija Graf, Select Travel AB, Stockholm
  • Mathias Engdahl, Pocket Shop AB, Stockholm
  • Dorotea Bromberg, Brombergs Bokförlag AB, Stockholm
  • Signhild Arnegård Hansen, Svenska Lantchips AB, Södertälje
  • Barbro Hägg, Ölands Djur- och Nöjespark AB, Öland
  • Monica Lindstedt, Hemfrid i Sverige AB, Stockholm
  • Per Malmberg, MalmbergGruppen AB, Yngsjö

2008

  • Elisabeth Bergendahl Mylonopoulos, Bergendahl & Son AB, Hässelholm
  • Spiros Mylonopoulus, Bergendahl & Son AB, Hässleholm
  • Curt Bergfors, Max Hamburger AB, Luleå
  • Bicky Chakraborty, Elite Hotels of Sweden AB, Stockholm
  • Torvald Forsman, Ådalens Bildemontering AB, Kramfors
  • Alf Josefsson, Elajo Invest AB, Oskarshamn
  • Bengt-Olof Lundberg, Nordic Light AB, Skellefteå
  • Sune Malmström, Hotell Diplomat AB, Stockholm och Åre
  • Ragnhild Mihic, Mircona AB, Gävle
  • Folke Patriksson, Rederi AB Transatlantic, Skärhamn
  • Bob Persson, Persson Invest AB, Frösön
  • Håkan Thysell, HTC-Sweden AB Söderköping

2007

  • Börje Andersson, Welux AB, Västervik
  • Per-Olof Ejendal, Ejendals AB, Leksand
  • Christer Ericsson, JCE, Göteborg
  • Liselotte Lööf, Liselotte Lööf AB, Stockholm
  • Thore Norman, Swegro AB, Svartsjö
  • Frixos Papadopoulos, Fontana Food, Tyresö
  • Jan Persson Kilenkrysset AB, Strängnäs
  • Britt-Marie Stegs, Hälsinge Lantkök AB, Järvsö
  • Jörgen Stenberg, Tjintokk AB, Slagnäs
  • Gösta Welandsson, Weland AB, Smålandsstenar
  • Hans Östberg, Östbergs AB, Avesta
  • Percy Österström, Österströms Rederi AB, Norrköping

2006

  • Jörgen Appelqvist, Gina Tricot AB, Sparsör
  • Bengt Bengtsson, SIBA AB, Göteborg
  • Lars Björkman, Balco AB, Växjö
  • Jan-Olof Brüer, Sectra AB, Linköping
  • Patric Fredell, Siljankoncernen AB, Dalarna
  • Jarl Hallberg, Munkfors Sågar, Munkfors
  • Eric Lindbäck, Lindbäcks Bygg AB, Piteå
  • Tor Norrman, Skärvången bymejeri, Fölinge
  • Jan Ryde, Hästens Sängar AB, Köping
  • Kurt Törnqvist, Älgsjö Såg AB, Ullånger

2005

  • Håkan Andersson, Svenska Lantägg AB, Skara
  • Wigar Bartholdsson, Pulsen AB, Borås
  • Roger Berggren, Leax Mekaniska AB, Köping
  • Marcus Gustavsson, Blåkläder AB, Svenljunga
  • Rune Joon, Leksandsbröd AB, Leksand
  • Hugo Jönsson, Polykemi AB, Ystad
  • Anders Löfberg, Löfbergs Lila AB, Karlstad
  • Jörgen Schulze, Malux AB, Örnsköldsvik
  • Crister Stark, Väderstadsverken AB, Väderstad
  • Bengt Ågerup, Q-Med AB, Uppsala

2004

  • Lars Bergman, Värmdö Byggentreprenader AB, Värmdö
  • Arvid Callans, Callans Trä AB, Sundsvall
  • Gösta Carlsson, Järnkonst AB, Landskrona
  • Per Carlsson, Rimaster AB, Kisa
  • Rolf Hannell, Röda Ulven, Hanells Industrier AB, Falkenberg
  • Hilding Holmkvist, Pite Havsbad AB, Piteå
  • Gunnar Liljedahl, Liko AB, Luleå
  • Lars-Göran Linder, LG Linder AB, Tingsryd
  • Mats Tonsjö, Bror Tonsjö AB, Kungälv
  • Håkan Törefors, Törefors tråd AB, Hillerstorp

2002

  • Kent Andersson, Specialkarosser AB, Ätran
  • Ulf Eklöf, Stadium AB, Norrköping
  • Nils Gyllensvaan, Gyllensvaans möbler AB, Kättilstorp
  • Birgitta Haglöf och Ingvar Haglöf, Haglöf Sweden AB, Långsele
  • Leif Hjärre, Gärsnäs möbler AB, Gärsnäs
  • Björn Jansson, Syntronic AB, Gävle
  • Richard Johnson, Jaco Fabriks AB, Hargshamn
  • Staffan Jonsson, Vytab AB, Vingåker
  • Phu Le, Restaurang Soya, Jönköping
  • Carin Lindahl, Stay in Place AB, Stockholm
  • Inga Nordin, Järven Holding AB, Örnsköldsvik
  • Torbjörn Palmberg, Momento AB, Flen
  • Kenneth Synnersten, Arla Plast AB, Västerås

2000

  • Einar Belvén, Delicato Bakverk AB, Huddinge
  • Tommy Brusell och Eva Ericsson, Flätningsindustri AB och Intercator AB, Jättendal
  • Torbjörn Edmo, Edmo Teknik AB, Härnösand
  • Ingemar Eriksson, STT Holding AB, Njurunda
  • Birger Hellman, OP Kuvert AB, Oskarshamn
  • Rolf Johanson, Reiners Industri AB, Jönköping
  • Kjell Jonsson och Marareta Jonsson, Polarbröd AB, Älvsbyn
  • Ali Karimi, Pars Plåt AB, Linköping
  • Leif Lundblad, Nybohov Invest AB, Stockholm
  • Annika Marklund, Allin Wood AB, Skellefteå
  • Hans Polzer, Nordisk Bilbelysning AB, Linköping
  • Torbjörn Sallén, Salléngruppen AB, Uppsala
  • Stig-Olof Simonsson, SYSteam AB, Huskvarna
  • Rolf Strömberg, Blinkfyrar AB, Staffanstorp
  • Karl-Anders Sundin, Dockstavarvet AB, Docksta
  • Göran Wallenius, Roplan AB, Tumba
  • Peter Wållberg, BIM Kemi AB, Lerum

1998

  • Torbjörn Alhbäck, Österby Gjuteri, Östhammar
  • Mikael Blomqvist, Roxtec, Karlskrona
  • Karl-Olof Fredmark, Powerbox International, Gnesta
  • Solveyh Gerdin, Cablage Team Mjällom, Mjällom
  • Yngve Gerdin, Gerdins Stansknivfabri, Mjällom
  • Rune Glavare, Essex-koncernen, Sundsvall
  • Birgitta Gripwall-Hedenstedt, Bomans hotell & Rest., Trosa
  • Hans Gunnarsson, Metallfabriken Ljunghäll, Vimmerby
  • Kaj Hjelm, R0L-gruppen, Jönköping,
  • Ulf Hägg, Somas Instrument, Säffle
  • Bror Mårtensson, BM Plåt, Lomma
  • Göte Niklasson, Vindkompaniet, Hemse
  • Alf Nilsson, Lycksele Bildemontering, Lycksele
  • Lars Svender, Ljusdals-posten och Invest, Ljusdal
  • Kjell Svensson, Ewes Stålfjäder, Bredaryd
  • Axel Wahlquist, Wahlquist Verkstäder, Linköping

1996

  • Bengt Åke Bengtsson, Boxholms AB, Boxholm
  • Carl Bennet, Getinge
  • Ingvar Bladh, MEAG
  • Bo Carlsson Frödinge Mejeri, Vimmerby
  • Gerald Engström, LHG Kanalfläkt, Skinnskatteberg
  • Eva Falck, Tirups Örtagård, Staffanstorp
  • Carl Jan Granqvist, Grythtyttns gästgivargård, Grythyttan
  • Rune Gustavsson, Hags Mekaniska, Aneby
  • Göran Henriksson, Olsbergs Hydraulic, Eksjö
  • Sven Hejlte, Svensk Tryckgjutning, Vimmerby
  • Bo Larsson, Trioplast Industrier, Smålandsstenar
  • Jan-Eric Larson, Camfil, Trosa
  • Hans Lindvall, Lindvalls Kaffe, Uppsala
  • Arthur Persson, Stram, Tibro
  • Stig L Sjöberg, Förlags AB Albinsson & Sjöberg, Karlskrona
  • Gustaf Svensson, Skyllbergs bruk, Åsbro
  • Olle Sensson, Kylinge Invest, Olofström
  • Anders Wiman, Anders Wiman AB, Sandviken

1994

  • Nils-Eric Anderberg, Fabriksmontering, Trelleborg
  • Erik Andersson, AH Företagen, Smögen
  • Tore Andersson, Westermo Electronics, St Sundby
  • Lars Broms, Bullandö Marina, Värmdö
  • Hans Claesson, Engwall & Claesson, Bandhagen
  • Gösta Franzén, Glas & Trä, Hovmantorp
  • Lars Hedman, Delikatess-Skinkor, Hultsfred
  • Bert-Inge Hogsved, Hogia, Stenungsund
  • Inga-Lisa Johansson, Daloc, Töreboda
  • Sven Kempe, Linum AB, Uppsala
  • Göte Larsson, Larssons Mek Verkstad, Kristianstad
  • Eric Lundin, Ermator, Gällö
  • Erik Lundin, Skandiform, Vinslöv
  • Thomas Löfgren, Slite Stenhuggeri, Slite
  • Börje Persson, Trätrappor, Norsjö
  • Åke Petersson, Hestra Inredningar, Hestra
  • Staffan Preutz, Polaris Optik, Boden
  • Öystein Skalleberg, Skaltek, Kungsängen
  • Per Olof Stenberg, AKE AK Eriksson, Mariannelund

1992

  • Erik Andersson, Andersson Byggnadssmide, Smålandsstenar
  • Yngve Bergqvist, Jukkasjärvi Wärdshus och Hembygdsgård, Kiruna
  • Ewy Carlson, Eica, Halmstad
  • Per Elander, Elanders Boktryckeri, Hovås
  • Lennart Forslund, Bröderna Forslund mfl, Skellefteå
  • Bengt Gustafsson, Gustafssons Blomsterodlingar, Skövde
  • Lennart Hallström, Hallströms Verkstäder, Nälden
  • Stig Hammarstedt, Fabcon, Timrå
  • Arild Johansson, Växtbo Grönt, Kvissleby
  • Dick Johansson, Klässbols Linneväveri, Klässbol
  • Mats Jonasson, Målerås Glasbruk, Orrefors
  • Sven-Erik Karlsson, Frödinge Sågverk, Vimmerby
  • Leif Kristensson, Konstruktionssvets LK, Rönnäng
  • Björn Kumlin, Kumlins Måleriaffär, Enköping
  • Göran Lundin, Prevas, Västerås
  • Peter Löwenberg, Aerosol, Stockholm
  • Arne Mattson, D A Mattsson, Upplands Väsby
  • David Pettersson, Pannan, Jönåker
  • Bertil Sjöberg, ABS Byggsystem, Stockholm
  • Ulf Wikman, Wikman & Malmkjell, Stocksund

1990

  • Lennart Ahnmé, Ahnmégruppen, Lidingö
  • Bertil Albinsson, Albinssons Verkstads AB, Uppsala
  • Gunnar Elling, Fröseke Möbel, Fröseke
  • Enar Eriksson, FM Mattson, Mora
  • Erlig Erlandsson, Glimek, Glimåkra
  • Christer Fransson; Mekanotjänst, Järvsö
  • Gunde Henriksson, Huc of Sweden, Öje
  • Börje Insulander, Insulanders Elektriska, Strängnäs
  • Rune Jonsson, Kvänum kök, Kvänum
  • Birger Lindmark, Bandindustri, Örebro
  • Samme Lindmark, Karolin Invest, Skellefteå
  • Carl Bertil Myrsten, Rederi AB Slite, Saltsjöbaden
  • Lars Näsman, Umeå Trä, Umeå
  • Owe Petterson, Termoregulator, Motala
  • Kjäll Sandberg Jämtlamell, Östersund
  • Rolf Skog, Skogs Boktryckeri, Höllviken
  • Edvin Smeds, Rosersbergs Byggnads, Rosersberg
  • Olof Stenström, Berte Qvarn AB och SIA Glass, Slöinge
  • Eskil Tengelin, Precisionsprodukter, Göteborg
  • Reimar Westerlind, ACG-Nyström, Borås
  • Ingvar Åkesson, Karakås-Kiviks Fruktodlingar och Musteri, Kivik

1988

  • Jarl Andersson, Kinnarps möbelfabrik, Kinnarp
  • Per Dunge, Åbro Bryggeri, Vimmerby
  • Torbjörn Evrell, EKA-knivar, Eskilstuna
  • Sune Forsberg, Forsbers Bokbinderi, Eskilstuna
  • Salvatore Grimaldi, Grimaldis Mekaniska, Köping
  • Nils Gustafsson, Knäreds Werkstads AB, Knäred
  • Torsten Jeppsson, Torsten Jeppssons AB, Ystad
  • Donald Johansson, Älvsbyhus, Älvsbyn
  • Judith Johansson JJs Vävateljé, Knäred
  • Allan Lehto, Norrfrys, Haparanda
  • Leif Lindblad, Llentabhallen, Uddevalla
  • Ivan L Ludvigson, AB Ludvig Svensson, Kinna
  • Bertil Magnuson, Fristads AB, Fristad
  • Bengt Modig, Modigs Plåt, Malmö
  • Anders Månsson,Konstruktionsbakelit, Örkelljunga
  • Ingvar Nilsson, INM-Gruppen, Mölnlycke
  • Gunnar Petersson, Ryds Båtindustri, Växjö
  • Helge Rask, EM Elektro Montage, Valbo
  • Hans Ruppert, Marinteknik Verkstad, Öregrund
  • Jonas Samuelsson, Josam Lastbilsteknik, Örebro
  • Gösta Sjölander, Gösta Sjölander AB, Stockholm
  • Willis Thulin, Thule Sweden AB, Hillerstorp
  • Björn Wallander, Bewator, Stockholm

1986

  • Alf Bergh, CF Berg o Co, Mörlunda
  • Björn Bergå, Ekströms Livsmedelseprodukter, Örebro
  • Henry Björklund, Flavoring, Norrköping
  • Olle Blomqvist, Ellos, Borås
  • Kurt Blomqvist, Kabe Husvagnar, Tenhult
  • Johann Haberl, Dustcontrol, Norsborg
  • Knut Jacobsson, Atlet, Mölnlycke
  • Rolf Janson, Bokförlaget Bra Böcker, Höganäs
  • Gösta Johansson, Swepart Mekan, Hässleholm
  • Einar Järnland, Myresjöhus, Myresjö
  • Göte Parkander, Strålfors, Ljungby
  • Christoph Rassy, Hallberg-Rassy Varv, Ellös
  • Börje Sandberg, Stensele Mekaniska, Stensele
  • Gunnar Sandberg, Elektro Sandberg, Malmö
  • Gunnar Skoog, Skoogs Företagsgrupp, Malmö
  • Anders von Stockenström, Ånhammars Säteri och Åmells Möbler, Gnesta
  • Rune Ström, Plast Teknik, Göteborg
  • Karl-Gustav Strömberg, Botkyrka Hantverks- och industriförening, Botkyrka
  • Ebbe Sundberg, Åkers International, Åkers styckebruk
  • Carl Törefors, Hillerstorps Metallverk, Gnosjö
  • Folke Westerberg, IVAB, Piteå

1984

  • Bengt Ansgarius-Svensson, Gullringshus AB
  • John-Erik Blomqvist, Lyckåborgsbruk, Karlskrona
  • Eric Gustavsson, Siljans Knäcke, Rättvik
  • Torsten Henriksson, Mining Transportation Company, Luleå
  • Arne Jacobsson, Offerdalsskiffer, Brunflo
  • Frank Olof Jansson, BoB Industrier, Kumla
  • Mats Johansson, Norrvikens skofabrik, Skee
  • Allan Jonsson, Indexator, Vindeln
  • Nils Martinsson, Martinssons Trävaru, Bygdsiljum
  • Per Nilsson, Konservkompaniet, Nyköping
  • Tore Nyberg, Jungner, Nyberg o Westerberg,Åkersberga
  • Bertil Samuelsson, Besam, Landskrona
  • Britt-Marie Skjöld, Kronborsten, Vinslöv
  • Bernt Stackelberg, Fri Form, Edsbruk
  • Rune Stark, Väderstadsverken, Väderstad
  • Carl-Axel Topp, Toppfrys, Brålanda
  • Anders Ullman, Parmascand, Ljungaverk
  • Matti Vio, Snickers Original, Sollentuna
  • Göte Zetterberg, Zetterbergs mekaniska; Östervåla
  • Bengt Åberg, Lagaland, Lagan

1983

  • Walter Bengtsson, Fixfabriken, Göteborg
  • Ivar Gustfsson, Storebro Bruk, Storebro
  • Kurt Idin, Levi Petterssons Industri, Anderstorp
  • Arne Johansson, Arcu Armaturindustri, Alstermo
  • Gunnar Lindahl, Luna, Alingsås
  • Gösta Lindahl, Tellus Maskin, Vallentuna
  • Valter Ljungström, Ljungströmsgruppen, Vingåker
  • Bertil Svensson, Fagerhlts Industri, Habo
  • Erik Sörberg, Erik Sörberg Armaturfabrik, Kungsör
  • Margareta Trädgårdh, Borggårds Bruk, Hällestad
  • Olle Westlund, Isabergs verkstad, Hestra
  • Carl-Johan Wettergren, Svaneholms, Svaneholm
  • Karl Ragnar Åström, Ålö-maskiner, Umeå