Näringslivsmedaljörer

Näringslivsmedaljen är Kungl. Patriotiska Sällskapets hedersbevis för utomordentligt entreprenörskap. Den delas ut årligen sedan 1984 och det är Sällskapets ledamöter som nominerar medaljkandidaterna. Syftet med Näringslivsmedaljen är att hedra företagsledare som med ägarinflytande utvecklat framgångsrika företag och därigenom arbetat för ett välmående Sverige.

Presentation av Näringslivsmedaljörerna i kronologisk ordning

2018

  • Konrad Bergström, Zound Industries, Stockholm
  • Gustaf Douglas, Boxholms Skogar, Boxholm
  • Saeid Esmaeilzadeh och Ashkan Pouya, Serendipity Group, Stockholm
  • Bo Hilleberg, Hilleberg the Tentmaker, Östersund
  • Jessica Löfström, Expandera Mera Byggbemanning, Stockholm
  • Carin Stoeckmann, Byggmästar’n i Skåne, Helsingborg
  • Karin Söderlind, House of Dagmar, Stockholm
  • Dan Tervaniemi, Rasta Group, Askim

 

2017

  • Anders Johansson, AJ produkter AB, Halmstad, tillverkar kontors- och lagerinredning samt industriprodukter
  • Tobias Lindfors, StudentConsulting AB, Luleå, rekrytering och bemanning
  • Gunvor Munck, Smålandslogistik AB, Nybro, transport
  • Krister Olsson, Balticgruppen AB, Umeå, konglomerat
  • Erik Sellberg, Ragnsells AB, Jordbro, återvinning och avfallshantering
  • Sebastian Siemiatkowski, Klarna AB, Stockholm, betalningssystem
  • Ann-Marie Skarp, Piratförlaget AB, Stockholm, bokförlag

 

2016

  • Kungliga Patriotiska Sällskapets 250-årsjubileum och ingen utdelning av Näringslivsmedaljen

 

2015

  • Rune Andersson, Mellby Gård AB, Malmö, Industrikonglomerat
  • Ida Backlund, Rapuntzel of Sweden AB, Umeå, Försäljning löshår
  • Annica och Marie Eklund, Bolon AB, Ulricehamn, Tillverkning vävda golvbeläggningar
  • Anders Källsson, Erik Thun AB, Sjöfart, Lidköping, Flyg och livsmedel
  • Gunilla von Platen, Xzakt Kundrelation AB, Stockholm, Kundrelationstjänster
  • Leif Ryd, Ryds Glas Sverige AB, Kristianstad, Bilglas- och planglaskedja
  • Bengt Åkesson och Kristina Levinsson, Kiviks Musteri AB, Kivik, Fruktdryckstillverkning

 

2014

  • Lillemor och Björn Jakobson, Babybjörn AB, Solna, barnbärsele mm för barn 0-3 år
  • Ingvar Kamprad, IKEA AB, Älmhult, möbelvaruhuskedja
  • Kristina Lindhe, Lexington AB, Stockholm, hemtextil och mode
  • Erik Molinder, Melanders Fisk AB, Stockholm, restaurang- och saluhallskedja
  • Lars Backsell och Thomas Eldered, Recipharm AB, Jordbro, läkemedelstillverkning
  • Kristoffer Jeansson och Daniel Pilotti, Ryska Posten AB, Stockholm, bud- o företagsservice
  • Dan Sten Olsson, Stenasfären, Göteborg, färjelinjer, metallåtervinning mm
  • Gert Wingårdh, Wingårdh Arkitektkontor AB, Göteborg, arkitektkontor
  • Marie Söderhielm, Eva-Lena Grape och Marina Hansson, Åre Chokladfabrik AB, Åre

2013

  • Torbjörn Bäck o Thomas Karlsson, GeKås Ullared AB, Ullared, detaljhandel
  • Fernando Di Luca, Gruppo Di Luca AB, Stockholm, livsmedel
  • Lisa Lindström, Doberman AB, Stockholm, design, digitala produkter
  • Martin Gren, Axis AB, Lund, videokameror
  • Max Hansson, PayEx AB, Visby, betalningstjänster
  • Peter Hägg, Somas Instrument AB, Säffle, regler- och avstägningsventiler
  • Margareta och Tommy Malmsten, M Malmsten AB, Åhus, vattensportprodukter
  • Gudrun Sjödén, Gudrun Sjödén AB, Stockholm, mode
  • Alf Tönnesson, International Masters Publishers AB, Malmö, förslagsverksamhet

 

2012

  • Leif och Rolf Abdon, Abdon Finax AB, Helsingborg, livsmedelsproduktion
  • Carl-Johan Bonnier, Bonnierkoncernen AB, Stockholm, media
  • Maria Erixon Levin, Nudie Jeans AB, Göteborg, mode
  • Christina Hamrin, Herenco AB, Jönköping, emballage, media
  • Jan Håkansson, Blentarpgruppen AB, Blentarp, livsmedelsproduktion
  • Jonas och Robert af Jochnick, Oriflame AB, Stockholm, kosmetik och hudvård
  • Sten K Johnson, Tibia AB/Midway Holding AB, Limhamn, teknik, handel, industri
  • Erik Lallerstedt, Eriks AB, Stockholm, restaurangverksamhet
  • Dan Olofsson, Epsilon AB och Sigma AB, Malmö, teknik- respektive IT-konsultverksamhet
  • Cristina Stenbeck, Investment AB Kinnevik, Stockholm, media

2011

  • Lars Ander, Nya Wermlands-Tidningen AB, Karlstad
  • Efva Attling, Efva Attling Stockholm AB, Stockholm
  • Lars-Göran Blank, Jula AB, Skara,
  • Anastasia Georgiadou, AB Svensk Personlig Assistans, Stockholm,
  • Karl Hedin, AB Karl Hedin, Västanfors
  • Torsten Jansson, New Wave Group AB, Dingle
  • Laurent Leksell, Elekta AB, Stockholm
  • Jan-Eric Nilsson, Rederi AB Gotland, Visby
  • Marianne Ränk, Einar Mattsson AB, Stockholm
  • Jens och Ulf Spendrup, Spendrups Bryggeri AB, Vårby

2010

  • Stefan Persson, H&M, Stockholm
  • Filippa Knutsson, Filippa K, Stockholm
  • Erik och Mats Paulsson, Peab m fl, Stockholm resp Förslöv
  • Bengt Liljedahl, Liljedahl Group, Värnamo
  • Stefan Mattsson, Mattssongruppen, Uddevalla
  • John Olov Bennmarker, Aven Bolagen, Hudiksvall
  • Ove Danielsson, Danfo, Nora
  • Bertil Eklund, TePe Munhygienprodukter, Malmö
  • Anette Beijer och Thomas Hedberg, Titan Television, Stockholm

2009

  • Jan Rydh, Water Jet Sweden, Ronneby
  • Gull-Britt Jonasson, Finja Betong AB, Finja
  • Gun Nowak, Face Stockholm AB, Stockholm
  • Leija Graf, Select Travel AB, Stockholm
  • Mathias Engdahl, Pocket Shop AB, Stockholm
  • Dorotea Bromberg, Brombergs Bokförlag AB, Stockholm
  • Signhild Arnegård Hansen, Svenska Lantchips AB, Södertälje
  • Barbro Hägg, Ölands Djur- och Nöjespark AB, Öland
  • Monica Lindstedt, Hemfrid i Sverige AB, Stockholm
  • Per Malmberg, MalmbergGruppen AB, Yngsjö

2008

  • Elisabeth Bergendahl Mylonopoulos, Bergendahl & Son AB, Hässelholm
  • Spiros Mylonopoulus, Bergendahl & Son AB, Hässleholm
  • Curt Bergfors, Max Hamburger AB, Luleå
  • Bicky Chakraborty, Elite Hotels of Sweden AB, Stockholm
  • Torvald Forsman, Ådalens Bildemontering AB, Kramfors
  • Alf Josefsson, Elajo Invest AB, Oskarshamn
  • Bengt-Olof Lundberg, Nordic Light AB, Skellefteå
  • Sune Malmström, Hotell Diplomat AB, Stockholm och Åre
  • Ragnhild Mihic, Mircona AB, Gävle
  • Folke Patriksson, Rederi AB Transatlantic, Skärhamn
  • Bob Persson, Persson Invest AB, Frösön
  • Håkan Thysell, HTC-Sweden AB Söderköping

2007

  • Börje Andersson, Welux AB, Västervik
  • Per-Olof Ejendal, Ejendals AB, Leksand
  • Christer Ericsson, JCE, Göteborg
  • Liselotte Lööf, Liselotte Lööf AB, Stockholm
  • Thore Norman, Swegro AB, Svartsjö
  • Frixos Papadopoulos, Fontana Food, Tyresö
  • Jan Persson Kilenkrysset AB, Strängnäs
  • Britt-Marie Stegs, Hälsinge Lantkök AB, Järvsö
  • Jörgen Stenberg, Tjintokk AB, Slagnäs
  • Gösta Welandsson, Weland AB, Smålandsstenar
  • Hans Östberg, Östbergs AB, Avesta
  • Percy Österström, Österströms Rederi AB, Norrköping

2006

  • Jörgen Appelqvist, Gina Tricot AB, Sparsör
  • Bengt Bengtsson, SIBA AB, Göteborg
  • Lars Björkman, Balco AB, Växjö
  • Jan-Olof Brüer, Sectra AB, Linköping
  • Patric Fredell, Siljankoncernen AB, Dalarna
  • Jarl Hallberg, Munkfors Sågar, Munkfors
  • Eric Lindbäck, Lindbäcks Bygg AB, Piteå
  • Tor Norrman, Skärvången bymejeri, Fölinge
  • Jan Ryde, Hästens Sängar AB, Köping
  • Kurt Törnqvist, Älgsjö Såg AB, Ullånger

2005

  • Håkan Andersson, Svenska Lantägg AB, Skara
  • Wigar Bartholdsson, Pulsen AB, Borås
  • Roger Berggren, Leax Mekaniska AB, Köping
  • Marcus Gustavsson, Blåkläder AB, Svenljunga
  • Rune Joon, Leksandsbröd AB, Leksand
  • Hugo Jönsson, Polykemi AB, Ystad
  • Anders Löfberg, Löfbergs Lila AB, Karlstad
  • Jörgen Schulze, Malux AB, Örnsköldsvik
  • Crister Stark, Väderstadsverken AB, Väderstad
  • Bengt Ågerup, Q-Med AB, Uppsala

2004

  • Lars Bergman, Värmdö Byggentreprenader AB, Värmdö
  • Arvid Callans, Callans Trä AB, Sundsvall
  • Gösta Carlsson, Järnkonst AB, Landskrona
  • Per Carlsson, Rimaster AB, Kisa
  • Rolf Hannell, Röda Ulven, Hanells Industrier AB, Falkenberg
  • Hilding Holmkvist, Pite Havsbad AB, Piteå
  • Gunnar Liljedahl, Liko AB, Luleå
  • Lars-Göran Linder, LG Linder AB, Tingsryd
  • Mats Tonsjö, Bror Tonsjö AB, Kungälv
  • Håkan Törefors, Törefors tråd AB, Hillerstorp

2002

  • Kent Andersson, Specialkarosser AB, Ätran
  • Ulf Eklöf, Stadium AB, Norrköping
  • Nils Gyllensvaan, Gyllensvaans möbler AB, Kättilstorp
  • Birgitta Haglöf och Ingvar Haglöf, Haglöf Sweden AB, Långsele
  • Leif Hjärre, Gärsnäs möbler AB, Gärsnäs
  • Björn Jansson, Syntronic AB, Gävle
  • Richard Johnson, Jaco Fabriks AB, Hargshamn
  • Staffan Jonsson, Vytab AB, Vingåker
  • Phu Le, Restaurang Soya, Jönköping
  • Carin Lindahl, Stay in Place AB, Stockholm
  • Inga Nordin, Järven Holding AB, Örnsköldsvik
  • Torbjörn Palmberg, Momento AB, Flen
  • Kenneth Synnersten, Arla Plast AB, Västerås

2000

  • Einar Belvén, Delicato Bakverk AB, Huddinge
  • Tommy Brusell och Eva Ericsson, Flätningsindustri AB och Intercator AB, Jättendal
  • Torbjörn Edmo, Edmo Teknik AB, Härnösand
  • Ingemar Eriksson, STT Holding AB, Njurunda
  • Birger Hellman, OP Kuvert AB, Oskarshamn
  • Rolf Johanson, Reiners Industri AB, Jönköping
  • Kjell Jonsson och Marareta Jonsson, Polarbröd AB, Älvsbyn
  • Ali Karimi, Pars Plåt AB, Linköping
  • Leif Lundblad, Nybohov Invest AB, Stockholm
  • Annika Marklund, Allin Wood AB, Skellefteå
  • Hans Polzer, Nordisk Bilbelysning AB, Linköping
  • Torbjörn Sallén, Salléngruppen AB, Uppsala
  • Stig-Olof Simonsson, SYSteam AB, Huskvarna
  • Rolf Strömberg, Blinkfyrar AB, Staffanstorp
  • Karl-Anders Sundin, Dockstavarvet AB, Docksta
  • Göran Wallenius, Roplan AB, Tumba
  • Peter Wållberg, BIM Kemi AB, Lerum

1998

  • Torbjörn Alhbäck, Österby Gjuteri, Östhammar
  • Mikael Blomqvist, Roxtec, Karlskrona
  • Karl-Olof Fredmark, Powerbox International, Gnesta
  • Solveyh Gerdin, Cablage Team Mjällom, Mjällom
  • Yngve Gerdin, Gerdins Stansknivfabri, Mjällom
  • Rune Glavare, Essex-koncernen, Sundsvall
  • Birgitta Gripwall-Hedenstedt, Bomans hotell & Rest., Trosa
  • Hans Gunnarsson, Metallfabriken Ljunghäll, Vimmerby
  • Kaj Hjelm, R0L-gruppen, Jönköping,
  • Ulf Hägg, Somas Instrument, Säffle
  • Bror Mårtensson, BM Plåt, Lomma
  • Göte Niklasson, Vindkompaniet, Hemse
  • Alf Nilsson, Lycksele Bildemontering, Lycksele
  • Lars Svender, Ljusdals-posten och Invest, Ljusdal
  • Kjell Svensson, Ewes Stålfjäder, Bredaryd
  • Axel Wahlquist, Wahlquist Verkstäder, Linköping

1996

  • Bengt Åke Bengtsson, Boxholms AB, Boxholm
  • Carl Bennet, Getinge
  • Ingvar Bladh, MEAG
  • Bo Carlsson Frödinge Mejeri, Vimmerby
  • Gerald Engström, LHG Kanalfläkt, Skinnskatteberg
  • Eva Falck, Tirups Örtagård, Staffanstorp
  • Carl Jan Granqvist, Grythtyttns gästgivargård, Grythyttan
  • Rune Gustavsson, Hags Mekaniska, Aneby
  • Göran Henriksson, Olsbergs Hydraulic, Eksjö
  • Sven Hejlte, Svensk Tryckgjutning, Vimmerby
  • Bo Larsson, Trioplast Industrier, Smålandsstenar
  • Jan-Eric Larson, Camfil, Trosa
  • Hans Lindvall, Lindvalls Kaffe, Uppsala
  • Arthur Persson, Stram, Tibro
  • Stig L Sjöberg, Förlags AB Albinsson & Sjöberg, Karlskrona
  • Gustaf Svensson, Skyllbergs bruk, Åsbro
  • Olle Sensson, Kylinge Invest, Olofström
  • Anders Wiman, Anders Wiman AB, Sandviken

1994

  • Nils-Eric Anderberg, Fabriksmontering, Trelleborg
  • Erik Andersson, AH Företagen, Smögen
  • Tore Andersson, Westermo Electronics, St Sundby
  • Lars Broms, Bullandö Marina, Värmdö
  • Hans Claesson, Engwall & Claesson, Bandhagen
  • Gösta Franzén, Glas & Trä, Hovmantorp
  • Lars Hedman, Delikatess-Skinkor, Hultsfred
  • Bert-Inge Hogsved, Hogia, Stenungsund
  • Inga-Lisa Johansson, Daloc, Töreboda
  • Sven Kempe, Linum AB, Uppsala
  • Göte Larsson, Larssons Mek Verkstad, Kristianstad
  • Eric Lundin, Ermator, Gällö
  • Erik Lundin, Skandiform, Vinslöv
  • Thomas Löfgren, Slite Stenhuggeri, Slite
  • Börje Persson, Trätrappor, Norsjö
  • Åke Petersson, Hestra Inredningar, Hestra
  • Staffan Preutz, Polaris Optik, Boden
  • Öystein Skalleberg, Skaltek, Kungsängen
  • Per Olof Stenberg, AKE AK Eriksson, Mariannelund

1992

  • Erik Andersson, Andersson Byggnadssmide, Smålandsstenar
  • Yngve Bergqvist, Jukkasjärvi Wärdshus och Hembygdsgård, Kiruna
  • Ewy Carlson, Eica, Halmstad
  • Per Elander, Elanders Boktryckeri, Hovås
  • Lennart Forslund, Bröderna Forslund mfl, Skellefteå
  • Bengt Gustafsson, Gustafssons Blomsterodlingar, Skövde
  • Lennart Hallström, Hallströms Verkstäder, Nälden
  • Stig Hammarstedt, Fabcon, Timrå
  • Arild Johansson, Växtbo Grönt, Kvissleby
  • Dick Johansson, Klässbols Linneväveri, Klässbol
  • Mats Jonasson, Målerås Glasbruk, Orrefors
  • Sven-Erik Karlsson, Frödinge Sågverk, Vimmerby
  • Leif Kristensson, Konstruktionssvets LK, Rönnäng
  • Björn Kumlin, Kumlins Måleriaffär, Enköping
  • Göran Lundin, Prevas, Västerås
  • Peter Löwenberg, Aerosol, Stockholm
  • Arne Mattson, D A Mattsson, Upplands Väsby
  • David Pettersson, Pannan, Jönåker
  • Bertil Sjöberg, ABS Byggsystem, Stockholm
  • Ulf Wikman, Wikman & Malmkjell, Stocksund

1990

  • Lennart Ahnmé, Ahnmégruppen, Lidingö
  • Bertil Albinsson, Albinssons Verkstads AB, Uppsala
  • Gunnar Elling, Fröseke Möbel, Fröseke
  • Enar Eriksson, FM Mattson, Mora
  • Erlig Erlandsson, Glimek, Glimåkra
  • Christer Fransson; Mekanotjänst, Järvsö
  • Gunde Henriksson, Huc of Sweden, Öje
  • Börje Insulander, Insulanders Elektriska, Strängnäs
  • Rune Jonsson, Kvänum kök, Kvänum
  • Birger Lindmark, Bandindustri, Örebro
  • Samme Lindmark, Karolin Invest, Skellefteå
  • Carl Bertil Myrsten, Rederi AB Slite, Saltsjöbaden
  • Lars Näsman, Umeå Trä, Umeå
  • Owe Petterson, Termoregulator, Motala
  • Kjäll Sandberg Jämtlamell, Östersund
  • Rolf Skog, Skogs Boktryckeri, Höllviken
  • Edvin Smeds, Rosersbergs Byggnads, Rosersberg
  • Olof Stenström, Berte Qvarn AB och SIA Glass, Slöinge
  • Eskil Tengelin, Precisionsprodukter, Göteborg
  • Reimar Westerlind, ACG-Nyström, Borås
  • Ingvar Åkesson, Karakås-Kiviks Fruktodlingar och Musteri, Kivik

1988

  • Jarl Andersson, Kinnarps möbelfabrik, Kinnarp
  • Per Dunge, Åbro Bryggeri, Vimmerby
  • Torbjörn Evrell, EKA-knivar, Eskilstuna
  • Sune Forsberg, Forsbers Bokbinderi, Eskilstuna
  • Salvatore Grimaldi, Grimaldis Mekaniska, Köping
  • Nils Gustafsson, Knäreds Werkstads AB, Knäred
  • Torsten Jeppsson, Torsten Jeppssons AB, Ystad
  • Donald Johansson, Älvsbyhus, Älvsbyn
  • Judith Johansson JJs Vävateljé, Knäred
  • Allan Lehto, Norrfrys, Haparanda
  • Leif Lindblad, Llentabhallen, Uddevalla
  • Ivan L Ludvigson, AB Ludvig Svensson, Kinna
  • Bertil Magnuson, Fristads AB, Fristad
  • Bengt Modig, Modigs Plåt, Malmö
  • Anders Månsson,Konstruktionsbakelit, Örkelljunga
  • Ingvar Nilsson, INM-Gruppen, Mölnlycke
  • Gunnar Petersson, Ryds Båtindustri, Växjö
  • Helge Rask, EM Elektro Montage, Valbo
  • Hans Ruppert, Marinteknik Verkstad, Öregrund
  • Jonas Samuelsson, Josam Lastbilsteknik, Örebro
  • Gösta Sjölander, Gösta Sjölander AB, Stockholm
  • Willis Thulin, Thule Sweden AB, Hillerstorp
  • Björn Wallander, Bewator, Stockholm

1986

  • Alf Bergh, CF Berg o Co, Mörlunda
  • Björn Bergå, Ekströms Livsmedelseprodukter, Örebro
  • Henry Björklund, Flavoring, Norrköping
  • Olle Blomqvist, Ellos, Borås
  • Kurt Blomqvist, Kabe Husvagnar, Tenhult
  • Johann Haberl, Dustcontrol, Norsborg
  • Knut Jacobsson, Atlet, Mölnlycke
  • Rolf Janson, Bokförlaget Bra Böcker, Höganäs
  • Gösta Johansson, Swepart Mekan, Hässleholm
  • Einar Järnland, Myresjöhus, Myresjö
  • Göte Parkander, Strålfors, Ljungby
  • Christoph Rassy, Hallberg-Rassy Varv, Ellös
  • Börje Sandberg, Stensele Mekaniska, Stensele
  • Gunnar Sandberg, Elektro Sandberg, Malmö
  • Gunnar Skoog, Skoogs Företagsgrupp, Malmö
  • Anders von Stockenström, Ånhammars Säteri och Åmells Möbler, Gnesta
  • Rune Ström, Plast Teknik, Göteborg
  • Karl-Gustav Strömberg, Botkyrka Hantverks- och industriförening, Botkyrka
  • Ebbe Sundberg, Åkers International, Åkers styckebruk
  • Carl Törefors, Hillerstorps Metallverk, Gnosjö
  • Folke Westerberg, IVAB, Piteå

1984

  • Bengt Ansgarius-Svensson, Gullringshus AB
  • John-Erik Blomqvist, Lyckåborgsbruk, Karlskrona
  • Eric Gustavsson, Siljans Knäcke, Rättvik
  • Torsten Henriksson, Mining Transportation Company, Luleå
  • Arne Jacobsson, Offerdalsskiffer, Brunflo
  • Frank Olof Jansson, BoB Industrier, Kumla
  • Mats Johansson, Norrvikens skofabrik, Skee
  • Allan Jonsson, Indexator, Vindeln
  • Nils Martinsson, Martinssons Trävaru, Bygdsiljum
  • Per Nilsson, Konservkompaniet, Nyköping
  • Tore Nyberg, Jungner, Nyberg o Westerberg,Åkersberga
  • Bertil Samuelsson, Besam, Landskrona
  • Britt-Marie Skjöld, Kronborsten, Vinslöv
  • Bernt Stackelberg, Fri Form, Edsbruk
  • Rune Stark, Väderstadsverken, Väderstad
  • Carl-Axel Topp, Toppfrys, Brålanda
  • Anders Ullman, Parmascand, Ljungaverk
  • Matti Vio, Snickers Original, Sollentuna
  • Göte Zetterberg, Zetterbergs mekaniska; Östervåla
  • Bengt Åberg, Lagaland, Lagan

1983

  • Walter Bengtsson, Fixfabriken, Göteborg
  • Ivar Gustfsson, Storebro Bruk, Storebro
  • Kurt Idin, Levi Petterssons Industri, Anderstorp
  • Arne Johansson, Arcu Armaturindustri, Alstermo
  • Gunnar Lindahl, Luna, Alingsås
  • Gösta Lindahl, Tellus Maskin, Vallentuna
  • Valter Ljungström, Ljungströmsgruppen, Vingåker
  • Bertil Svensson, Fagerhlts Industri, Habo
  • Erik Sörberg, Erik Sörberg Armaturfabrik, Kungsör
  • Margareta Trädgårdh, Borggårds Bruk, Hällestad
  • Olle Westlund, Isabergs verkstad, Hestra
  • Carl-Johan Wettergren, Svaneholms, Svaneholm
  • Karl Ragnar Åström, Ålö-maskiner, Umeå