Beviljade bidrag ur Understödsfonden

Kungliga Patriotiska Sällskapets Understödsfond delar ut medel till humanistisk och samhällsvetenskaplig forskning och till sociala ändamål med inriktning på barn och ungdom
.

Bidrag år 2017 beviljade ur Kungl. Patriotiska Sällskapets Understödsfond

Bidrag år 2017 beviljade ur Kungl. Patriotiska Sällskapets Understödsfond

Sociala ändamål

  • A Million Minds – Motivationskurs för att stärka unga i utsatta områden
  • Aktivitetshusets Vänner – Skidutflykt till Ulricehamn
  • Annestorpsdalens scoutkår Scoutläger sommaren 2017
  • Ashoka Sweden Changemaker camp – en integrationssatsning kring utbildning för unga samhällsförändrare
  • Astma- och Allergiföreningen – Sommar- och seglarläger på Barnens Ö för barn med allergi/astma
  • Astronomisk Ungdom – Rymdforskarskolan: sommarforskarskola för rymdintresserade gymnasister
  • Barnplantorna – Riksförbundet för barn med cochleaimplantat och hörapparat – Familjekurs/läger för familjer till döva barn med cochleaimplantat
  • Bris – Barnens rätt i samhället – Bris stödverksamhet för barn och unga
  • Centrumkyrkans Ungdom Scouternas nationella jamboree
  • Cities of Love Scandinavia Malmö – I Love You: en inkluderande rörelse kring socialt hållbar stadsutveckling
  • Clownmedicin – Glädjeverkstan – Besök av sjukhusclowner på Astrid Lindgrens Barnsjukhus avdelning Albatross
  • Clownronden – Sjukhusclowners besök på barnkliniker i Skåne
  • DHB Västra – Teckenspråksläger för familjer med funktionshindrade barn
  • Edling, Anita – Hävdebok – en släktkrönika
  • Erikshjälpen – Läger för ensamkommande flyktingungdomar
  • Ersta diakonisällskap – Ersta Flickhem
  • Friluftsfrämjandet i Uppsala – Tryck: Information om utekläder, allemansrätten och eldning på lätt svenska
  • Fryshuset – Barn till ensamma mammor – Positiva barndomsminnen under höstlovet
  • Future Teens – Läger för flickor utsatta för våld i nära relation 15–18 år
  • Föreningen Compassen – Stöd till aktiviteter för barn med ADHD/autism
  • Föreningen Helmis Vänner – Seglingar med K-märkta Sandkilen Helmi för barn och ungdomar
  • Föreningen Lära med Djur – Sommarläger för ungdomar med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar
  • Gymnasiesärskolan, Burgården – Skolresa tema närodlat – ekologiskt
  • Gymnasiesärskolan, Burgården – Skolresa till Småland för Hotell- och restaurangprogrammet
  • Göteborgs Räddningsmission – Hemlösa och behövande
  • Habiliteringen – Riksgymnasiet i Göteborg – Vinterresa för ungdomar med funktionsnedsättningar
  • Halliwick-klubben Viggen – Vintersport- och simläger i Åre i samarbete med Totalskidskolan
  • Harnäs Skutskär Simsällskap – Simskoleverksamhet för nyanlända
  • Helander, Helena – Klassresa till Roslagen för specialklass i Häggviks gymnasium
  • Henka Dojo Jujitsu – Aktivera barn och unga med funktionsnedsättning samt ge dem en meningsfull fritid
  • Hushållningssällskapet Väst – Tryck: MatGlad – kokboken som gör det enkelt för intellektuellt funktionsnedsatta att laga mat
  • Ideella föreningen Vändpunkt/ungdom – Projekt Vändpunkt – arbetsträning för att motverka utanförskap
  • Ideella föreningen Vändpunkt/ungdom – Späda barn i goda händer – intensivt stöd under lång tid till unga föräldrar
  • Ideella föreningen Vändpunkt/ungdom – Projekt Integration – socialt nätverk till ensamkommande flyktingungdomar
  • Individuell Människohjälp – IMs integrationscafé i Malmö Intresseföreningen för schizofreni, Centrala Stockholm
    Promenadprat, fysisk träning och hälsosam samvaro för personer med schizofreni
  • Invitationsdepartementet –Norrsken Invitationsdepartementets ideella middagsambassadörer
  • IOGT-NTO Sollentuna – Beroendepodden – förebygga och rehabilitera på nätet
  • Karlander, Olof – Tryck: I Sigvards spår: en berättelse om svensk djursjukvård
  • Karlavagnens fritidshem – Utflykt för barn med handikapp
  • KFUM Central – Liten ska bli stor, skapa fler körgrupper för unga med psykisk ohälsa, funktionsnedsättning
    och trans
  • Klass Restaurang och livsmedel, Kungälv – Studieresa till Jokkmokk
  • Kuddby Scoutkår – Deltagande i scoutläger (Jamboree)
  • Kulturföreningen Kofarenko – Kulturfestival i Gamleby
  • Lindbom Carlsson, Kim – Läger för familjer med barn som stammar 2018
  • Lärjedalen-Hjällbo scoutkår Deltagande i scoutjamboree 2017
  • Major Paul Forsells arbete bland behövande i Stockholm – Major Paul Forsells arbete bland behövande i Stockholm
  • Mind – Utbildning av volontärer i Självmordslinjen
  • NOC, Nätverket för ovanliga kromosomavvikelser – NOC Familjeträff 2018
  • Partille Gymnasium – Skolresa för ungdomar på gymnasiesärskolan
  • Raoul Wallenberg Academy – Kubhjälpen: en utbildningsinsats för att stärka ungas förmåga att agera för ett medmänskligt samhälle
  • Research Academy for Young Scientists (Rays) – Sommarforskarskola för begåvade gymnasister
  • Rett Syndrom i Sverige (RSIS) – Familjeläger för funktionsnedsatta barn
    och ungdomar med diagnosen Rett Syndrom
  • Riksförbundet DHB – DHBs familjeläger för familjer med döva och hörselskadade barn samt barn med språkstörning
  • Riksförbundet för Social och Mental Hälsa  – Sommarläger 2017 för personer med psykiskt funktionsnedsättning
  • Rydebäcks scoutkår – Scoutlägret Jamboree 17
  • Sandvikens AIK bandy – Sommarläger – bidrag till entré och åkband för en dag i Furuviksparken för ca
    130 barn
  • Sjöparksskolan Gällivare – Studiebesök samiskt museum – grundsärskola
  • Sjöscoutkåren Drakarna – Sjöscoutkåren Drakarnas deltagande i Jamboree
  • Spädbarnsfonden – Familjeläger med fokus på barns och syskons sorgbearbetning
  • Stamningsfonden – Barnläger 2018
  • Stiftelsen Barnens Dag – Ungdomscrew Stiftelsen Barnens Dag
  • Stiftelsen Goodsport Foundation – Ledarutbildning om en positiv manlighet för nattfotbollsledare från socialt utsatta områden
  • Stiftelsen Göteborgs kyrkliga stadsmission – Drottninggatan – Unga forum
  • Stiftelsen Unga Kvinnors Värn – Stöd till unga utsatta kvinnor
  • Stiftelsen Våga va’ dig själv!!! – Ledarskapsutbildning för unga ledare
  • Stockholms Handikappridklubb – Ridning för barn och ungdomar medfunktionsnedsättning
  • Sundbybergs Scoutkår – Nationell jamboree för Sundbybergs scoutkår
  • Svartbäckens scoutkår – Deltagande i nationellt scoutläger
  • Svenska Turnerföreningen – Sommarläger för Svenska Turnerföreningen 2018
  • Sveriges Dövas Ungdomsförbund – Lägerverksamhet 2017
  • Tamam, Lund – Tamam Lunds simskola för ensamkommande unga
  • Tollarps Scoutkår – Scoutläger 2017
  • Torsby Ridklubb – Handikapphäst
  • TSC Sverige –Vinterfamiljeläger för familjer
  • Unga Forskare – Stockholm International Youth Science Seminar
  • Unga Hörselskadade Stockholm och Gotland – Unga Hörselskadade Stockholm och Gotland 2017
  • Unga Reumatiker – Familjeläger för barn med reumatiska diagnoser
  • Varbergs Handikappidrott – Träningsläger i simning i Veddige
  • Viljan – Södermalms Frivilligorganisation – Integration av nyanlända i Viljans verksamhet
  • Värnhemsskolan – Friluftsdag med lunch för ungdomar med diagnos, funktionsnedsättning samt
    ensamkommande flyktingsbarn
  • Westerlundska Gymnasiet – Lägerskola för Gymnasiesärskolans Nationella program i Enköping
  • X-CONS Haninge – Sommarläger utan boende för 40–50 ungdomar

 

Vetenskap och kultur

  • Ahlbom, Jens – Tryck: Christopher Polhem – vårt universalgeni
  • Amatörteaterföreningen Teaterskeppet – Tryck: Kullen i Västervik – Från sjöfart till industri
  • Andersson, Elin – Tryck: Jubileumsbok om Roggebiblioteket
  • Andersson, Kent – Tryck: Klenoder – 30 arkeologiska fynd från järnåldern
  • Andersson, Roger – Tryck: Krokslätts fabrikssamhälle
  • Andersson, Torbjörn – Tryck: Den odödliga bandyn – En säregen historia om svensk natur, nationalism och nostalgi
  • Anneli Palmsköld – Tryck: Hälsinglands inredningskultur Arkeologerna, Statens historiska museer Dokumentation: timringsanalys och fotoscanning av äldre timmerhus Linköping
  • Artéus, Gunnar – Tryck: Anna Maria Lenngren – ett kvinnoliv
  • Artos & Norma bokförlag – Tryck: Beskrifning om de swenska församlingars forna och närw. tillstånd uti det s.k. Nya Swerige (1759)
  • Ávki AB – Tryck: En hyllning till renhunden
  • Ávki AB – Tryck: Duodji – samiskt dräktskick
  • Balzamo, Elena – Tryck: En svensk diplomat i Marocko på 1830-talet
  • Beijbom, Ulf – Tryck: Solveig Kristianssons textilbilder från utvandringens tid
  • Bellmanssällskapet – Tryck: Bellmanstudier 25
  • Bennich-Björkman, Li – Tryck: Sörja ett liv, leva ett annat – om flyktingens mörker och ljus
  • Berg, Magnus – Tryck: Musealt islam
  • Bergendal, Nils – Tryck: Cyklopedin – om kamerareparatören Christer Anderssons universum
  • Bergström, Carin – Tryck: Albertina och Viktor. De hemvändande Amerikaemigranterna
  • Bergström, Sten – Tryck: Sveriges sjöar – en del av oss
  • Berner, Örjan – Tryck: Svensk diplomat i Maos Kina Revolution och stormaktsspel
  • Bildt, Nils – Tryck: Bildt – historien om en släkt
  • Birgittastiftelsen – Vadstena kloster – forskning inför öppen ridå
  • Björnberg, Erik – Tryck: Agdatorp – en herrgård i Blekinge
  • Björnsson, Elin – Tryck: Rio drömresare – uppdrag i Västerviks historia
  • Bodin, Anders – Tryck: Dokumentation av fäbodar i Boteå, Styrnäs, Överlännäs och Sånga socknar
  • Boman, Lars-Gunnar – Tryck: Båtar i norr – 32 bruks- och fritidsbåtar i Norrbottens län
  • Braw, Monica – Tryck: Biografi om fredsförfattaren Edita Morris (född Edit Toll)
  • Bring, Ove – Tryck: Kvinnor och kungar om krig och fred, fredsaktivism och kungamakt på Bernadotternas tid
  • Bromma församling – Tryck: Jubileumsbok Bromma kyrka 850 år
  • Brändén, Irina – Tryck: S Nikolaus vitaikoner – att skildra ett helgons liv i bild
  • Bursell, Barbro – Tryck: I krig och fred. Hundra år på officersbostället Bodarna i Uppland
  • Carl och Karin Larssons släktförening – Tryck: Utställningskatalog Mellan björk och bambu
  • Carlquist, Peder – Dokumentärfilm om Anders Zorns liv och verk
  • Cullhed, Anders – Tryck: Tidens guld. Litteraturvetenskapliga studier
  • Dahlgren, Anna – Tryck: Nordisk modefotografi Dalarnas museum Fäbodlandskap och vallmusik
  • Dansmuseet – Utställning: 100-årsminnet av Svenska Baletten
  • Daun, Johannes – Tryck: Svenska Bondeherrgårdar
  • De Svenska Historiedagarna – De Svenska Historiedagarna 2017
  • Delblancsällskapet – Tryck: Mystik och livssyn hos Gunnar Ekelöf och Sven Delblanc
  • Det Gamla Tryckeriet – Tryck: Grafisk-historisk almanacka 2018
  • Edman, Stefan – Tryck: Bohuskusten förr och nu – historia, kultur, natur, människoporträtt
  • Ejdervik, Anders – Tryck: Delsjöområdet – där stad och vildmark möts
  • Ek, Thorsten – Tryck: Konstkatalog
  • Ekdahl, Mats – Tryck: En kulturhistoria om ägget i matlagning, måleri, litteratur, vetenskap och historia
  • Ekengren, Leif – Tryck: Svarte Petter, Löjliga Familjen och alla de andra, katalog 2
  • Ekman, Christer – Tryck: Karl Berg, Gruvarbetare
  • Englund, Liselotte – Tryck: The Eye of the Disaster
  • Eriksdotter, Annika – Tryck: Kärrbackstrand – en fotografisk berättelse
  • Eriksson, Anders – Tryck: Retorikens grunder: Retorikens didaktik genom retoriska övningar
  • Fahlgren, Margaretha – Tryck: Känslor, makt och politik – Från Ernst Wigforss till Maud Olofsson
  • Flensmarck, Tor – Tryck: Skånelands medeltid – orter & ätter Del I–J
  • Forssén, Annika – Tryck: Arbete för livet. Kvinnor berättar om svenskt 1900-tal
  • Fredriksson, Mats – Tryck: Margareth Sandström och Peter de Wit – Smyckekonst
  • Fältström, Herman – Tryck: Historisk analys av försvarsbesluten och sjöförsvaret
  • Föreningen för Dendrologi och Parkvård – Tryck: Årsskriften Lustgården’
  • Föreningen Halländska 1600-talskällor – Tryck: Halländska historiska platser
  • Föreningen Liv i Sverige – Tryck: Antologi med röster från volontärer i flyktingmottagandet
  • Föreningen Svenska Släktkalendern  – Tryck: Svenska Släktkalendern 2018
  • Föreningen Söderblomspelet – Söderblomspelet i Trönö
  • Glans, Kay – Tryck: Tidskriften Respons
  • Gyllenswärd, Ingegärd – Tryck: Arkitekturskolans byggnad på Östermalm
  • Gärdfors, Bengt – Tryck: Sperlingsholm – historien om ett halländskt gods
  • Göteborgs konstmuseum – Tryck: Kanon. Perspektiv på svensk konsthistorieskrivning
  • Hallands kulturhistoriska museum – Tryck: Historiska kartor över Halland – 1700- och 1800-talen
  • Hallén, Monica – Tryck: Trasmattans ABC
  • Hallén, Per – Tryck: Upptäck Skatås
  • Hedman Larsson, Karin – Tryck: Porten till Västerdalarna – byarna Färmsnäs och Högberget i Mockfjärd
  • Helena Lindström, Tyra – Tryck: Från Adam till Matilda – ett nybygge i en Tornedalsby 1732–1880
  • Hellsing, My – Tryck: Hedvig Elisabeth Charlottes biljetter till Sophie Piper
  • Hertha Hillfons vänner – Tryck: Eftergift för tyngdlagen – Julia Bondesson och Hertha Hillfon
  • Hessérus, Mattias – Tryck: Rätten till privatlivet
  • Holm, Olof – Tryck: Gold Open Access
  • Holm, Olof – Tryck: Almqvistvariationer: Receptionsstudier och omläsningar
  • Hyltén-Cavallius, Charlotte – Tryck: I stadens utkant – svensk-romska livsberättelser och lägerplatser från 1900-talet
  • Hälludd, Stig – Tryck: Minnen från Märsta polisdistrikt 1965–1995
  • Högberg, Ole – Tryck: Tre sekel. Dalsbruk 1686–2012 Bruksare, brukspatroner och Mannerheim
  • Internationella Vadstena-Akademien – Tryck: Libretto till operan The importance of being Earnest och programbok 2017
  • Ivarsdotter, Michaela – Tryck: Koppar och kopparslagare i Blekinge
  • Jan Fridegårdsällskapet – Tryck: Minnesbok om Jan Fridegård
  • Johansson, Rolf – Tryck: Skräddare och äventyrare – emigranter i USA
  • Jäderström, Elin – Tryck: Biografi om Agda Rössel
  • Jönsson, Lennart – Tryck: Göinges minnesmärken berättar
  • Kaolins Vänner – Utställningskatalog
  • Karlsmo, Emilie – Konferens: Kyrkobeskrivningen i ett föränderligt religiöst Sverige
  • Karlsson, Åsa – Tryck: Charles XII. Warrior King
  • Klinteberg, Kristina af – Tryck: Smycken som huvudsak – kulturhistoria och användning
  • Kohlström, Erik – Tryck: Det Vilda Alfabetet
  • Kristensson, Dan – Halmens hantverk – en dokumentärfilm
  • Kulturföreningen Gullholmsgården – Tryck: Registerband till Gullholms- och Härmanöböckerna
  • Kungl. Akademien för de fria konsterna – Utställning i Konstakademien: INSIDE architecture by Åke Axelsson, Jonas Bohlin, Mats Theselius
  • Kungl. Husgerådskammaren – Tryck: Gustav III:s divansförmak
  • Kuratorium Krister Follin – Tryck: Krister Follin – en biografi
  • Lagerbielke, Erika – Tryck: Form för alla sinnen – om Erika Lagerbielke och hennes verksamhet som formgivare
  • Lambert, Lars – Tryck: Uppsala – en tidsresa. Dahlgrens bilder av staden kring 1900
  • Landerholm, Ann-Charlotte/Lotta – Tryck: Mat i Gothem då och nu – Lokala råvaror och traditioner i en gotländsk strandsocken
  • Larsson, Rikard – Tryck: Stockholms slott. Skönhet och styrka
  • Larsson, Sven – Tryck: Ätrans dalgång
  • Leksands Konstsällskap – Tryck: Signerat David Tägtström
  • Lensinger, Jan – Tryck: Mat och festtraditioner vid svenska officersmässar
  • Lind, Jakob – Tryck: Svenska Brigaden i inbördeskriget i Finland 1918
  • Lindaryd, Christina – Tryck: Vreta kloster, Stjärnorp, Ljung och Flistad
  • Lindén, David Tryck: Biografi om riksrådet Johan Skytte
  • Lindholm, Jessica – Tryck: Gravitation! sa Newton till Nisse – en bok om tyngdlag och äpplepaj
  • Lindskog, Gerda Helena – Tryck: Biografi över Anna Hierta-Retzius
  • Liv i Sverige – Tryck: Egnahemsboende i Sverige
  • Livrustkammaren, Skoklosters slott med Stiftelsen Hallwylska museet – Tryck: Wilhelminas döttrar
  • Lundgren Landin, Helena – Tryck: Lustenbåtarna på Klarälven
  • Lundh, Stig – Bok nr 10 och 11 i projektet Medeltidens kyrkor i Linköpings stift
  • Lundqvist, Pia – Tryck: Lika eller olika? svenska missionäreri Fristaten Kongo
  • Lyhagen, Jimmy – Tryck: Fotografi, konst och lokalkultur från Västjämtland och Stockholm under tidigt 1900-tal
  • Malmstedt, Göran – Tryck: En förtrollad värld. Magi och mentalitet i de bohuslänska trolldomsprocesserna 1669–1672
  • Martin Koch-sällskapet – Tryck: Dikter av Kerstin Hed som tidigare inte utgivits i bokform
  • Martinsson, Anna – Tryck: Rickarums kronoparks historia
  • Matsson, Olle – Tryck: Gift – till skada men även till nytta
  • Mattsson, Christina – Tryck: Jobs keramik och textil
  • Mattsson, Eva – Tryck: Biografi om drottning Katarina Jagellonica
  • Medelpads Dövas Förening – Tryck: Den medelpadska dövhistorien, Från Sundsvallsbranden till Sundsvallsbron
  • Melander, Ellinor – Tryck: Biografi om Hilda Sachs
  • Millhagen Adelswärd, Rebecka – Tryck: Stockholms slott 1880–2000: monument, minne, manifestation
  • Moberg, Jan – Tryck: Från hålväg till motorväg. Sörmländska vägar under 1000 år
  • Munkhammar, Lars – Tryck: Konungars och kejsares bok
  • Museiföreningen Sveriges Fritidsbåtar – Dokumentation av båtkonstruktören Knud H Reimers insatser för det flytande kulturarvet
  • Nationalmuseum – Tryck: Carl Gustaf Tessin som konstsamlare
  • Nilsson, Anders – Tryck: Industri & fartygshistoria i Sölvesborg
  • Nordahl, Tommy – Tryck: Skolorna, pedagogiken och politiken under nästan 50 år
  • Nordin, Andreas – Tryck: Latinsk grammatik
  • Nordiska museets förlag – Tryck: Nordiska museets huvudbyggnad
  • Norén, Fredrik – Tryck: Mediehistoriska perspektiv på propaganda och information, 1945 till 1970-talet
  • Norrköpings Konstmuseum – Tryck: Greta Knutson? Greta Knutson-Tzara! Mer än en bortglömd modernist
  • Nyberg, Gudrun – Tryck: Antologi med göteborgsförfattare
  • Nyberg, Gudrun – Tryck: Förändringar i Göteborgs stadsbild de senaste 100 åren
  • Nygårds, Lena – Tryck: Rällsjö Brita Larsson är mitt namn
  • Nylund, Jan-Erik – Tryck: Guide till det medeltida klosterområdet i Vadstena
  • Olsson, Krister – Tryck: Vad vi vet och tänker om höga hus – en antologi
  • Park- och trädgårdsnätverket Swedish Society of Public Parks and Gardens – Tryck: Pedagogiskt informationsmaterial till projektet ”Surrande parker och trädgårdar”
  • Planck, Brita – Tryck: Förnuft eller känsla? Adel, kärlek och äktenskap 1750–1900
  • Pärletun Lundberg, Ingrid – Tryck: Lydia Wahlström – en biografi
  • Pärson, Åsa – Tryck: Strukturer – 64 variationer på tuskaft, kypert och satin
  • Ragnar, Martin – Tryck: Svenska drycker
  • Ridbäck, Irma – Tryck: Dagboksanteckningar från 1914, svenska och meänkieli
  • Riddarhuset – Tryck: Riddarhusets vapensköldar – en heraldisk resa genom svensk historia
  • Rockdale natur- och kulturupplevelser – Tryck: En dramatisk kälkfärd – återskapande av transporten av Karl XIV Johans sarkofag
  • Ronström, Linnea – Tryck: Smakerna hos Lilla Bjers på Gotland
  • Rosenblad, Ulf-Peter – Tryck: Bergkvara/Gökalunds historia från 1616 samt Torsås – mer än allfargatan
  • Rosenqvist, Tord – Tryck: Sixten Carlsson – en konstnärsbiografi
  • Rönnells Antikvariat – Tryck: Antologi med Leif Nyléns litteraturkritik
  • Sandström, Birgitta – Tryck: Tore Strindberg som medaljgravör
  • Santillo Frizell, Barbro – Tryck: Gåtfulla etrusker – kulturarv, identitet, landskap
  • Sigurdsson, Julia – Tryck: Kvinnor i Heliga Birgittas fotspår
  • Siöstedt, Claes – Tryck: Kulturlandskapets förändring sedan 200 år
  • Sjöberg, Birthe – Tryck: Dialog eller dynamit. Viktor Rydberg och August Strindberg – förtryckets fiender
  • Sjöberg, Daniel – Tryck: Fisken i forskningen
  • Sjöfartsmuseet Akvariet – Tryck: Utställningskatalog Min flykt över havet
  • Skogedal, Torbjörn – Tryck: Hornborgasjön med omnejd – Lockelsens landskap
  • Smålands Akademi – Tryck: Ur Smålands skafferi – folk, föda och färdigheter
  • SSE Research Institute SIR – Tryck: Hur Västvärlden fylldes med musik
  • Stiftelsen för dokumentation av Bohusläns hällristningar  – Tryck: Hällristningarna i Tanums socken
  • Stiftelsen Konsthantverkscentrum – 6th European Triennial of Contemporary Jewellery
  • Stiftelsen Konstnärernas Kollektivverkstad Monumental Malmö – Tryck: Bronsgjuteriet på KKVMM
  • Stiftelsen Prins Eugens Waldemarsudde –  Tryck: Svensk Modernism – André Lhote och hans elever
  • Stiftelsen Strindbergsmuseet – Strindbergsmuseet – ett kulturarv i behov av att vårdas och bevaras
  • Stjernholm, Emil – Tryck: Cinefili, konst och propaganda – Gösta Werner och filmen
  • Svensk Slöjd AB/Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund  – Tryck: Brodera på stickat
  • Svenska Humanistiska Förbundet – Tryck: Svenska Humanistiska Förbundets årsbok 2017 (Lars Lönnroth: Det germanska spåret)
  • Svenska Humanistiska Förbundet – Tryck: Svenska Humanistiska Förbundets årsbok 2018 (Emin Tengström: Romarriket runt på 480 dagar)
  • Svenska Jägareförbundet – Seminarium: Sveriges vildnad
  • Svenska Örtasällskapet – Uppbyggnad av en ny hemsida
  • Svenskt visarkiv/Statens musikverk – Tryck: Kåklåtar. Fängelsevisor som identitetsmarkör och kulturarv
  • Svensson, Carl-Johan – Tryck: Äkta och oäkta förfalskningar
  • Svensson, Lotta – Tryck: Lämna eller stanna?
  • Sveriges Dövas Riksförbund – Nationell forskningskonferens: Bra start i livet för döva och hörselskadade barn
  • Sällskapet Stranas Historia – Tryck: Hus och hem i Hälleviksstrand
  • Tegnérsamfundet – Tryck: Esaias Tegnérs kyrkliga tal, volym II
  • Tellström, Richard – Tryck: Restaurangarbetarna, deras historia och restaurangernas
  • Tensta konsthall – Tryck: Tensta museum – Historia, minne och kulturarv i Tensta
  • Teodorsson, Sven-Tage – Tryck: Plutarchos – Texter om religion
  • Thor, Clas – Tryck: Busshistorik om Ivan Thor – en busspionjär i Sörmland, Östergötland och ute i Europa
  • Tidskrift för litteraturvetenskap Tidskrift för litteraturvetenskap 2018
  • Torin, Göran – Tryck: Torparpojken som blev präst – om Kristian Torin
  • Trofast, Jan – Tryck: Jacob Berzelius – Klarhet och Sanning
  • Törnquist, Leif – Tryck: Standar och dragonfanor från m/1686
  • Ullhagen, Björn – Tryck: Mungabonden
  • Uplands nation – Uplands nations jubileumsskrift
  • Vetenskapens Hus – Vetenskaplig tävling (skolungdomar 10–16 år): FIRST LEGO League
  • Vidén, Gunhild – Tryck: Alexander den store – en gränslös historia
  • Viklund, Karin – Tryck: Boken om Yttervik – en by igår och idag
  • Växjö Stiftshistoriska Sällskap – Tryck: Biskopsporträtten i Kalmar stift
  • Wallenstein, Sven-Olov – Tryck: Upplysningens estetik
  • Wallin, Gunnar – Tryck: Berättelser från Mollösund
  • Wedin, Carina – Tryck: Slöjd och Design i ett hållbarhetsperspektiv
  • Weidow, Bengt – Tryck: Växtodlingens grunder
  • Werner Aspenströmsällskapet – 100-årsjubileum av Werner Aspenström 2018
  • Werner, Jeff – Tryck: Postdemokratisk kultur
  • Westerdahl, Christer – Tryck: Söder om Kinnekulle – liv och död i en bondebygd 1814–1914
  • Westerdahl, Christer – Tryck: Att färdas – ett förgånget kognitivt landskap
  • Wickman, Mats Tryck: Fattigkrans – Stockholms första förorter 1870–1930
  • Widell Henrikson, Boel – Tryck: Folder för konsthantverksmässan Collect 2018
  • Wilhelmson, Helene – Tryck/bilder: Perspectives from a human centered archaeology
  • Yman, Bo – Tryck: Jöns Ljungberg och Härjedalsrokokon
  • Zetterberg, Kent – Tryck: Sex överbefälhavare söker en roll (Carl Björeman)
  • Zornsamlingarna – Tryck: Zorn och Frankrike
  • Ådahl, Karin – Tryck: Cornelius Loos teckningar 1710–1711
  • Åkerberg, Anders – Tryck: Skärgården som festplats – Ljusterö bygdegård
  • Åkesson, Birgitta – Tryck: Vemmenhögs härad – en bronsåldersbygd av riksintresse
  • Öberg, Tore – Tryck: Ambulansflygaren
  • Öhlander, Magnus – Tryck: Högutbildade migranter i Sverige

2015: Beviljade bidrag ur Understödsfonden

Under 2015 beviljades bidrag för 7 913 500 kr ur Kungliga Patriotiska Sällskapets Understödsfond.

Tillgängliggörande av forskning: via symposium, publicering m.m.

• Skogsmuseet i Lycksele, Digitalisering av skogliga filmer
• Modellframställning av Gustaf III:s operahus
• Symposium: Civil samhällsforskning, Ersta Sköndal högskola
• De Svenska Historiedagarna
• Finnsams vårkonferens 2015
• Seminarium Sv Vildnad
• Jaktens redskap, Ralf Turander
• Lunds universitet, SOL-centrum, The International Conference on Human Rights
• Stiftelsen Dalarnas museum, utsällning Hagströms elgitarrer
• Träffpunkt Svensktfinland 2016
• Estlandssvenskarnas sångfest
• Östergötlands museum: Familjeläger med byggnadsvård och slöjd
• Stiftelsen Dalarnas museum: Utsällning med Hagströms elgitarrer
• Virtuella Historiska Modeller VHM
• Skildring av Malmbergets samhällsomvandling
• Lockrenar och motstånd bland folken i norr, docent Kerstin Kuoljok
• Forskningsresan i naturvårdens utmarker 2015: Härjedalen
• Giftsvampar och svampgifter, Svampkonsulenternas Riksförbund
• Biskop Brasks mathållning, Markus Lindberg
• Prosten Ekströms ordinationer
• De samhällsbesvärliga: Om kverulanter, psykopater och gränsdiagnoser på 1930-talet: Fil Dr Annika Berg
• Visby som världsarvsstad
• Änglar och Drakar, Gotlands Fornsal
• Bakverk i Sverige åren 1500-2000, Fil Dr Ulrica Söderlind
• Jubileumsbok Blekinge Läns Hemslöjd 130 år
• Eldsjälar – hembygdsförbundets Jubileumsbok, Sveriges Hembygdsförbund
• Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund, Symposium mm
• Tidskriften Svenskt Konsthantverk
• Bohus Stickning, Bohusläns museum/Västarvet
• Svensk Genealogisk Tidskrift
• Bebyggelsehistorisk Tidskrift
• Lustgården, föreningen för Dendrologi och Parkvårds årsskift
• Svenska Släktkalendern 2016
• Natan Söderbloms-spelen i Trönö
• Kungl biblioteket, Denis Ballus bibliografi över nordisk litteratur
• Slå vakt om friheten. Hoten mot akademin, professor Li Bennich-Björkman
• Sverigeutställning på Musée Bernadotte, Bernadotte-musei Vänner
• Kulturförvaltningen Stockholms Stadsbibliotek, Mobila biblioteksstationer

• Fiskköpare möter fiskare mellan Rådmansö och Mönsterås, Lars G Soldéus
• Svensk försvarsindustri 1945-1992, docent Birgit Karlsson
• Kan Sverige försvaras – mot vad? Bertil Ekerlid
• Lützen, Stiftelsen Lützenfonden
• Uppfångade karolinska krigsbrev. Karl XII:s soldater under fälttåget i Norge 1718, Fil Dr Peter Ullgren
• Ledamöter i Kungl Krigsvetenskaps-akademien 1996-2016, Kungl Krigsvetenskapsakademien
• Evert Svensson, Ett liv i fred och försoning, Socialdemokrater för tro och solidaritet
• Italienjagarna, Örjan Sterner
• Emanuel Cederqvist, Instrumenten
• Propagandans berättarteknik, Fil Dr Jimmy Vulovic
• Högtryck. SAS och omvandlingen, Hans Sjögren
• Svärdfejare i Sverige, Sv Vapenhistoriska Sällskapet
• Tärnsjö garveri, Kersti Kollberg
• Kemisk industri i Sverige 1850-1920, professor Anders Lundberg
• Kopparslagare i Hälsingland, Hälsinglands museum
• Den svenska barn- o ungdomslitteraturens historia, Sv barnboksinstitutet
• Bohuslän i krig och fred, Stiftelsen Bohusläns Försvarsmuseum
• Museet på Varbergs fästning 100 år, Hallands kulturhistoriska museum Metaphorical
• I skuggan av Waterloo, Stor-Sverige blir Lill-Sverige, Berntd Sehlstedt
• Tysklandsfararna – historien om en glömd utvandring, Bengt Gärdfors
• Inflyttad från Sverige – en studie av rikssvenska erfarenheter i Helsingfors, lektor Östen Wahlbeck
• Svenska skogshuggare i nordvästra USA, utvandrarhistoria, Sv Migrationscentret
• De svenska emigranterna tillArgentina, film o utställning
• Svenskhetens tidigmoderna gränser, Lektor Jens Lerbom
• Nordiska familjedynastier, professor Hans Sjögren
• Inte för en främling och Hur man botar en fanatiker, Teskedsorden Biografi rörande Thorgny de Maré, Johan Bolin
Carl Johan Cronstedt, Fil Dr Linnéa Rollenhagen Tilly
• Sveriges Fängelsemuseum, Avrättningsplatser i Gävleborgs län
• Tidsrum, teaterns bildspråk, Lars-Åke Thessman
• Strindbergs drömspel, Astrid von Rosen
• Universitet under uppsikt, professor Lars Engwall
• Människor runt Strindberg, Erik Höök
• Känslornas idéhistoria, Fil Dr Kristina Savin
• Nordenflycht, lidandets problem och den nödvändiga blasfemin, docent Helene Blomqvist
• Svensk modernitetskritik under det långa 1800-talet, Fil Dr Anders Hedberg
• Seminarium till minne av Gunilla Strömholm, Föreningen för kvinnliga forskare
• Det styrda universitetet, docent Linda Wedin
• Biografi över Disa Beijer: förskolehistoria under tidigt 1900-tal.
• Inspärrad. Röster från intagna på sinnessjukhus, fängelser och andra institutioner, Professor Roddy Nilsson
• Svensk kvinnlig gymnastpionjär, Fil Dr Birgitta Wistrand
• Systrar till lärda män – 1700-tal, professor Gudrun Nyberg
• Det kungliga äktenskapet – politik och kärlek under åtta århundraden, lektor Louise Berglund
• Sjöfarare och superkargörer, Lars Olof Lööf
• Sjövägen till Sverige. Från 1500-talet till idag, Leos Müller
• Trolleri som konst och kultur
• Lustresande och bärsöndagar, Anna Lokrantz
• Att pappa i exil, Annika Theodorsson
• Flickebarnet i sävlådan, Fil Dr Hjördis Levin
• Den nya kvinnogruppen, Utställningskatalog på Eskilstuna Konstmuseum
• Folksagor i Sverige, professor Ulf Palmenfelt
• Barn och familjespel, Leif Ekengren

• Den svenska arkitekturens historia, professor Fredric Bedoire
• Slagghus, byggnadsantikvarie AnnMarie Gunnarsson
• Kalkstenshus Rembs, Marianne Hamilton
• Urbanismer – Dagens stadsbyggade i retorik och praktik, Tekn Dr Krister Olsson
• Malmarnas och Kungsholmens hus, Fil Dr Claes Ellehag
• Hembygdsbok om byarna Kroknäs, Hjärtvallen, Hälsing-Nybro
• Gamla stenbroar i nordöstra Skåne, Gamla stenbroar i Kristianstads kommun, id. för.
• Småländska stenvalvbroar, Ingegerd Andersson
• Visborgs slott – danskt herresäte och piratnäste på Gotland, Fil lic Gun Westholm
• Järnvägsbroar, stationshus och perronger på Gotland, Järnvägsbroar, stationshus och perronger på Gotland Daun
• SH, De kungliga slotten
• Örberga kyrka 900 år 2016, Marianne Andersson
• Araslövs kyrka, Fil Dr Nils-Åke Sjösten
• Gotlands medeltida kyrkor, Tore Gannholm

• Schefflerska Palaiset, ”Spökslottet” , Fil Dr Nina Weibull
• Från Ås kloster till Varbergs fästning, Fil Dr Agneta Boqvist
• Svearnas land, bosättning och samhällsorganisation i Mälardalen under yngre järnåldern, John Kraft
• Tidlös arkitektur, Fil lic Christina Lindvall-Nordin
• Medeltida takstolar, Skara stiftshistoriska sällskap
• Kyrkklockorna i Bolstad kyrka, Harry Nyberg

• Johannes Magnus Historia de omnibus Gothorum Sveonumque, professor Hans Helander
• Hembygsrörelsen, Kalmar Läns Hembygsförening
• Den antika surdegen: den islamiska filosofins historia, docent Klas Grinell
• Musslan och hästen, Sankt Jakob, Göta Johansson
• Skedemosse Museum, Skedemosse offerplats
• Mästarnas tid – konstskatter i gotländska kyrkor

• Fårö och Ingemar Bergman – ett möte, Stiftelsen Bergmancenter på Fårö
• Stugboken – en guide till Sveriges gratisstugor, Kjell Vowles
• Den kultiverade naturen. Vardag, liv och arbete i villaträdgården, lektor Katarina Saltzman
• Visby som världsarvsstad, Gotlands fornvänner
• Landskapsregementenas fanor och standar, Sv Vapenhistoriska Sällskapet
• Götgatan – förr i tiden, nu för tiden, Maj Sandin
• Ericsberg, Ericsbergs slotts kulturhistoriska förening
• Falkenbergs Kultur- och Hembygdsförenings jubileumsskrift
• Norrvikens Trädgårdar: text Rudolf Abelin
• Knisgården inventering, Kerstin Jobs-Björklöf
• Tjädern och urskogen, Stiftelsen Tyrestaskogen
• I utkanter och marginaler, Fil Dr Annelie Palmsköld
• Forntid längs ostkusten, Michael Dahlin
• Vän med havet – kåsebergafiskaren Herbert Wallin, Jonas Wikborg
• Skeppsvrak och ättestupor, professor Christer Westerdahl
• Ölänningar. Utställning och bok, Simon Johansson
• Tillbakablick, sörmländsk historia, Leif Jacobsson
• Rödlöga – dagböcker, brev och berättelser, Intendent Britt Bogren Ekfeldt
• Pålsjö förr och nu. Från fiskeläge till gräddhylla, Siv Liljeqvist
• Platser i Skaraborg, Karl-Erik Tysk
• Dalarnas historia, Gitten Skiöld
• Skärgårdens förhistoriska fornlämningar i Tjust och Misterhult
• Göteborgarnas Haga – en stadsdels historia, antikvarie Gudrun Lönnroth
• Wefde och Gussjö, byar innan laga skiftet och om godskomplexet, Jan Carlsäter
• Hus och hem i Hälleviksstrand, Sällskapet Stranans Historia
• Ölänningar. Utställning och bok, Simon Johansson
• Smålands Folkblad
• Vadstena akademiens programbok 2015
• Gastronomisk kalender, Gastronomiska Akademien
• Sällskapet de 17 – 130 år
• Halländska trolldoms- o vidskepelseprocesser, För. Halländska 1600-tals källor
• Museum Gustavianum – fönster mot omvärlden, Fil Dr Ing-Marie Munktell
• Beethoven i Sverige, lektor Anders Gabriel Sundström
• Coherence – Studies in Seneca´s Epistulae Morales, Fil Dr Aron Sjöblad
• Menuetten – älsklingsdansen under mer än 350 år, Fil Dr Gunnel Biskop
• Staging Cultural Heritage in Sweden: Art History and the Retro-Gustavian
• Det gränsöverskridande 1700-talet, Fil Dr Kristoffer Arvidsson
• Jubileumsskrift: Kulturarv utan gränser, Fil Dr Ing-Marie Munktell
• Alla Tiders Uppsalaspex, professor Tom Lundin
• Nordenflychts Fruentimrets Försvar, Jennie Nell
• Corpus Speculoru, Ingela Wiman

• Millesgården, museichef Onita Wass
• Konstnärskolonin Varbergsskolan, Hallands kulturhistoriska museum
• Bröderna Erikssons Möbelverkstad i Arvika, Ideella Föreningen Rackstadmuseet
• Konstnären Marie Adlercreutz, Johanna Rosenqvist
• Ingeborg Lundin – glasets drottning, docent Kerstin Gynnerstedt
• On The Periphery: Vicke Lindstrand, Fil Dr Mark Ian Jones
• Sveriges Allmänna Konstförening, unga svenska konstnärer
• Ebba Matz, Stiftelsen Carl och Elise Eldhs Ateljé
• Eva Ek Schaeffers textila verk, Eva Zetterberg
• Jubileumsskrift för glas- och keramikgruppen Blås & Knåda
• Folder för Collect 2015, Sebastian Schildt
• Skönhet för alla i nytt ljus, LSH
• Konstnären och experimentfilmaren Åke Karlung, Teddy Hultberg
• Nationalmuseum: Utställningskatalog om smyckekonst
• Möte i Vinterträdgården, handskmakare Thomasine Barnekows konst
• Pärlblommor – tiden trädd på tråd, Ragnar Levi
• Arbetarkonst för 2000-talet, Ahlbäckpristagarna 1993-2013, Johan Ahlbäckstiftelsen
• Kvinnliga pionjärer inom svensk form 1944-1964, museichef Cecilia Widenheim
• Hela världen i en designskola, Mattias Löw
• Studenternas Frackband, professor Tom Lundin
• Zornsamlingarna, Johan Cederlund
• Hövdingens totempåle – om konsten att utbyta gåvor, Anders Björklund
• Symbolism och dekadens – ett nordiskt perspektiv, överintendent Karin Sidén
• Östasiatiskt porslin ur Hallwylska museets samlingar, LSH
• Almare Stäket, Irene Seth
• Östergötlands museum, Familjeläger med byggnadsvård och slöjd
• Estlandssvenskarnas Sångfest
• Bror-Erik Ohlsson, Grafisk historiska almanackan

SOCIALA FRÅGOR, resor för gymnasiesärskolor etc

• Antologi med lärartexter för lärare, Id. för. Liv i Sverige
• Korttiden Tallbacken: Kolmården och Astrid Lindgrens Värld
• Gymnasiesärskolan Burgården, Skolresa till Bohuslän o Nordens ark
• Resursskolan Atlasskolan, Skolresa till Kungsberget
• Hökegården gymnasiesärskola, Skolresa Hönö
• Patrille gymnasiesärskola, Bohuslän o Nordens ark
• Häggvik gymnasiesärskola, Gotland
• Resursskolan Kristianstad, Att tänka innan, under, efter, Wanås konstpark
• Fritids Bräcke Östergård, Bräcke diakoni, Lägervistelse
• Platengymnasiet, gymnasiesärskoleresa
• Westerlundska gymnasiet, särskoleresa
• Karlavagnen Örtagårdsskolan, särskolebarn i Rosengård till utflykter
• Edinshemsskolan, särskoleresa
• Tunaskolan, särskoleresa, utomhuspedagogik
• Katrinelund gymnasiesärskola, särskoleresa
• Häggvik Gymnasium, författarbesök till särskoleklass

SOCIALA FRÅGOR, övrigt

• Major Paul Forsells arbete i Stockholm, Hjälp till behövande
• Varje människa kan göra skillnad, Raoul Walllenberg Academy for Young Leaders
• Europeiska Ungdoms-parlamentet, National Session of EYP Sweden
• Lilla Akademien
• Föräldraföreningen för dyslektiska barn, Läger för barn med läs- och skrivsvårigheter
• Svensk Dysmeliförening, Lägerverksamhet 2015
• Furuboda idrottsförening, Vägar in-projekt för barn och unga med funktionsnedsättning
• Fritidsföreningen Nobba Brass & Nubbe, Skidresa till Kungsberget
• Föreningen Lysestrands diabetesläger för barn och ungdomar
• Förening för utvecklingsstörda barn, ungdomar och vuxna, familjehelg i Åre
• Sv Edföreningen, Familjeläger i Södertälje
• RBU Skaraborg, Rullstolsdans i Mora
• Riksförbundet DHB, Döva, hörselskadade och språkstörda barn, aktivitetsdag
• Civilförsvarsförbundet
• Stiftelsen ”Våga va´Dig Själv”!!!
• Förbundet Unga Forskare, Stockholm International Youth Science Seminar
• Sv Turistföreningen, STFs lägerverksamhet Tillsammans 2016
• Utveckling av Design Lab S, tillgängliggör designvärlden för unga
• BRIS – boken ”Liten” till 600 konferensdeltagare
• Forum – idéburna organisationer med social inriktning, Årets Initiativ o Civilsamhällesstipendiet
• Sommarläger, Unga Synskadade i Stockholm
• Unga Forum, Skånes Stadsmission
• Sturge-Weber föreningen, sommarläger
• Föreningen Träffpunkten
• Föreningen Fragile X, sommarläger
• Ideella för Vändpunkten ungdom
• Njurförbundet, Sommarvecka för kroniskt njursjuka barn
• Snilleblixtarna
• Future Teens
• Siman kunskapsförening, Bokprojekt f nyanlända barn
• Lära med Djur, Ridläger för neuropsykiatrisk funktionsnedsättning ungdomar
• Unga Kvinnors Värn, UKV, Bidrag till unga utsatta kvinnor
• Sveriges Dövas Riksförbund, Familjeläger sommaren 2015
• Sveriges Dövas ungdomsförbund, SDUF, Lägerverksamhet
• DHB Västra. Döva, hörselskadade och språkstörda barn, Läger för döva o hörselskadade barn
• Svenska Downföreningen, Babyläger för barn med Downs syndrom
• Svenska Noonanföreningen, Sommarläger för barn med Noonans syndrom
• Föreningen LNK, utställning/läsprojekt för barn
• Clownbesök på Astrid Lindgrens Barnsjukhus, Föreningen Glädjeverkstan
• Björklunds hages 4H-gård, Utbilda unga ledare
• Intelligent city – ett ungdomsprojekt, Earth Organisation for Sustainability
• Museiföreningen, s/s Orions Ungdomsverksamhet, Återanpassningsverksamhet för socialt utsatta ungdomar
• Stiftelsen Mora Parks Läkepedagogiska institut, Ferieresa för gravt funktionshindrade barn
• Fryshusets entreprenörer 2015
• 11th National Session of EYP Sweden
• FutureTeens, FT, Aktiviteter sommar/vinter 2015
• Stockholms Scoutdistrikt Vässarö
• Nattskutan – Svenska kyrkans tält, Visby

Beviljade bidrag 2014

Spridning av forskning, tryck, publicering, symposier m.m.

  • Svea Livgardes Musketerarkår, tyg mm till nya uniformer 
  • Bland litteraturens förenade nationer. Svenska PEN-klubbens historia, professor J Svedjedal, Uppsala univ.
  • De Svenska Historiedagarna 
  • Sv Vildnad, decemberseminarium
  • Symposium kring Historiska hus, lektor Emilie Karlsmo, Uppsala universitet
  • Symposium Queen Christina of Sweden, Stiftelsen Queen Christina
  • Datering av bronsåldersgravar, professor Joakim Goldhahn, Linnéuniversitetet
  • Jubileumssymposium, Svenska Bibelsällskapet
  • Identifiering av historiska klädesplagg, professor Marie Allen, Uppsala universitet
  • Symposium drottning Christinas konstsamling, Svenska Institutet i Rom
  • Regional Matkultur, tekn dr Martin Ragnar
  • Makt och ära i Stormaktstiden – familjen Brahe
  • Kjoltyg & Kreativitet – Kvinnans kliv ut i offentligheten 
  • Smålands gille och Smålands kvinnogille, Smålandsstugan
  • Utställningskatalog Katrine Helmersson, Stiftslsen Carl och Elise Eldhs Ateljé
  • Elisabeth Bergstrand-Poulsen Sällskapet/Kulturparken Småland, Konservering och dokumentation av gobeläng
  • Fårö och Ingemar Bergman, Stiftelsen Bergmancenter på Fårö
  • Drottning Kristina, Fil Dr Anna Carlstedt
  • Tidningen Sporrades, Svampkonsulenternas Riksförbund
  • Linköpingsbiskopen Hemming Gadh, David Lindén
  • Koleran, idéerna, samhället och katastrofen 1834, Fil Dr Daniel Larsson
  • På spaning efter det förflutna, Ola Wolfhechel Jensen
  • Then Swenska Psalmboken av 1582, Skara Stiftshistoriska Sällskap
  • Kungliga Hyllningsadresser, Antoinette Ramsay Herthelius
  • Lyx och mode i stormaktstidens Sverige, professor Håkan Möller, Göteborgs univ 
  • Föreningen Almvik Tegelbruks Vänner
  • Rågökapellens minnesfond en del av Rågöföreningen
  • Svenska Militära Veteranminnesmärken i utlandet
  • Insamlingsstiftelsen Oscar II Fort
  • Akademien för cirkuskonstens bevarande
  • Estlands svenskar, Estlandssvenskarnas Kulturförvaltning
  • Lantbrukets kungliga belöningsmedaljer, KSLA
  • Medeltiden on Display, Fil Dr Pia Bengtsson Melin
  • Med slägga, spett och borr. 100 år av gotländsk stenindustri, Birgitta Radie
  • Mångfaldens utmark, Nordiska Kulturlandskapsförbundet
  • Inspirationsbok för dokumentation av modern processindustri, Sveriges Järnvägsmuseum
  • Kampen mot vita slavhandeln – trafficking i ett historiskt perspektiv, Fil Dr Hjördis Levin
  • Anders Berglin, en jämtländsk målare, Sara Swedenmark
  • Kammarkollegiets 475 årsjubileumsbok
  • Mitt förhållande till det svenska språket, Språkförsvaret
  • Makers of Edged Weapons and their Marks, Sv Vapenhistoriska Sällskapet
  • Biografi Hjalmar Stolpe, Fil Dr Bo G Eriksson
  • Military Thinking, Kungl. Krigsvetenskapsakademien
  • Sophie Elkan, Marie Hjalmarsson Engelke
  • Katalog för framstående svenska konsthantverkare, Blås & Knåda
  • Biografi Alma Braaten/Brodjaga, docent Birgit Petersson
  • Nordisk dövidrott – 100-årsjubileumsbok
  • Rudolf Kjellén, professor Thomas Lundén
  • Folder till Collect, Sebastian Schildt
  • Ferdinad Boberg, Ulf Sörensen
  • Skiascope 6, Göteborgs Konstmuseum
  • Monografi Svenska Resebrättelser 1667-1829, universitetslektor Carina Lidström
  • Ryska konsten kvarlämnad i Malmö efter Baltiska utställningen 1914, Malmö konstmuseum
  • Konung Alexander. En svensk roman från 1300-talet
  • Norges Grundlov 1814 – Sverige i fred i 200 år, Bernadotte-Musei Vänner,
  • Rosita Taikon Silversmed, Brita Årbrik
  • Första nr av en ny tidskrift om filosofi, Forskning & Framsteg
  • Ur systrarna Ulrichs dagböcker 1830-1855, Fil Dr Margareta Östman
  • Pippi på scen. Astrid Lindgren och teatern, universitetslektor Martin Hellström
  • Sverige i globaliseringens tidevarv
  • Den svenska Traktörsklubben, Fil Dr Ulrica Söderlind
  • Hur man botar en fanatiker, Teskedsorden
  • Moral, minne och politik, professor Martin Åberg
  • Bekymrens gråa flock, Birger Sjöberg-sällskapet
  • Wilhelm Mobergs författarlandskap, professor Ulf Beijbom
  • Personhistorisk tidskrift, PHT, Personhistoriska Samfundet
  • Studio talks: Thinking Through Painting 2009-2015
  • Filmproduktion: Slöjdtekniker, Sv Hemslöjdens Riksförbund
  • De dolda skatterna, Göran Dyhlén
  • Parthenonsyndromet. Kampen om kulturskatterna, professor Ove Bring
  • Nils Dardel, Erik Näslund
  • Axel Swinhufvud – Stockholmsfotograf, Anders Hallengren
  • A New Layer, Stina Löfgren
  • Vadstena akademiens programbok 2014, Internationella Vadstena-Akademien
  • Gammorla; ord, talesätt på Nordingråmål
  • Målare från Undersvik, Undersviks Hembygdsförening
  • Publikationsnämnden vid de svenska instituten i Rom och Athen
  • Tidskriften Svenskt Konsthantverk 2014
  • Thinking through painting, Kungliga Akademien för de fria Konsterna
  • Kulturarvet och komforten, Fil Dr Mattias Legnér
  • Katalog Brors Hjort, Bror Hjorts Hus
  • Exlibris årsbok 2012-2014, Sv Exlibrisföreningen
  • Skrivare i det medeltida Sverige, Skara Stiftshistoriska Sällskap
  • Glasbrukshanteringens historia i Sverige, professor Olle Krantz
  • Andra världskriget i svensk press, Axel Moberg
  • Installationer och teknik i hus fram till andra världskriget, universitetslektor Joakim Hansson
  • Brottsplats Göteborg, Tore Samuelsson
  • Pionjärvolontärerna, Fil Dr Cecilia Jonsson
  • Boken om Popp och hans mamma Alice, docent Magnus Berg
  • Sockret och sockerkonsumtionen i Sverige, Fil Dr Ulrika Torell
  • Matisse och hans svenska elever, Karin Sidén
  • Konstnärsfamiljen Fougstedt, professor Lena Johannesson
  • Sveriges Kyrkor, rektor Lars Rask
  • Byzantium and the Viking World, Fedir Androshchuk
  • Alfons 2, Dorothea Rosenblad
  • Bok om Dagböcker, Anders Bergman
  • Den enögde vargjägaren Enocksson, professor Christer Westerdahl
  • Vyer och vävar från Västerbotten, Västerbottensvävarna ideell förening
  • De glömda blockbrytarna, Anders Johansson
  • Tryckt till jul, Marie Odenbring Widmark
  • Kulturarv – att skapa historia för framtiden, Fil Dr Katarina MacLeod
  • Elimkyrkan 150 år, Fil Dr Bror-Erik Ohlsson
  • I skuggan av Sigtuna, Fil Dr Sten Tesch
  • Tryck kalender 2015 med historiska bilder av Malmö år 1692, Virtuella historiska modeller, ek för
  • Keramik o porslin i Sverige under 7 000 år, Fil Dr Bengt Nyström
  • Bundna former – fria flöden, professor Christina Dalhede
  • Biografi över Hans Lidman, Hans Lidman Sällskapet 
  • Per Brahe den yngres hovkapell, Jan Olof Rudén
  • Det går an: Jämställdhetsombudsmannen 1980-2008, Eva Blomberg
  • Osäkra rum, professor Hans Henrik Brummer
  • Hedvig Eleonora – den svenska barockens drottning, Husgerådskammaren
  • Historisk bok om Grafikskolan Forum, Gert Sparr
  • Art Nouveau från Rörstrand, Markus Dimdahl
  • Veronica Nygrens textila konst o radikala formgivning, Hedvig Hedqvist
  • Vävda textilier i Uppland, Åsa Viksten Strömbom
  • De som gjorde´t. Bortglömda konstnärer, professor Johan Knutsson
  • Olof Sager-Nelson, Göteborgs konstmuseum
  • Några framstående svenska konsthantverkare, Boel Widell Henriksson
  • Södergruppen, Helene Polite
  • Wulffs samling,Fil Dr Ritwa Herjulfsdotter 
  • Harald Göransson och den kyrkomusikaliska förnyelsen, Anders Dillar
  • Gotlandsbullen, Helena Rydén
  • Broocmans Hushållsbok, Centrum för biologisk mångfald
  • Nordiska Museet 2001-2014, Christina Mattsson
  • Studenter i krig och fred, Fil Dr Bengt Åhsberg
  • Vetenskap mellan diktatur och demokrati, Petra Garberding 
  • Ägarfamiljerna på Bogesunds slott, Livsöden och dramatik, Inger Braun
  • JAS-projektets tillkomst, professor Kent Zetterberg
  • Ekobyar, Carl Magnus Höglund
  • Colonial forever, Åsa Bhacathi Larsson
  • Tidskrift för Litteraturvetenskap
  • Samfundet Sverige-Finlands 90-års verksamhet
  • Kristendomen i Sverige, Simon Sorgenfrei
  • Tekniskt beskrivningslexikon över kyrkliga föremål, Charlotta Hanner Nordstrand
  • Det forskningspolitiska laboratoriet, Anna Tunlid
  • Bibel om biodling, Anna Lind Lewin
  • Livrustkammaren Skokloster slott, Rebecka Enhörning
  • När Sverige styrdes från Osmanska riket, Armémuseum
  • Gödåker – ett uppländskt gravfält, docent Kent Andersson
  • Folkdräkten från Sollerön, Mora, Venjan och Våmhus, Sollerö Hemslöjdsförening
  • Konsten på Grönsöö, Grönsöö Kulturhistoriska stiftelse
  • Cahmanorgeln i Leufsta kyrka, Leufsta & Cahmanorgelns Vänner
  • Frescati – människorna, husen och allt som hände, Anders Hedin
  • 100 broar på Gotland, Torsten Daun
  • Biskopsgården i Karlstad stift, Stiftshistoriska Sällskapet i Karlstad stift
  • Steningefolk och –miljöer, Gunilla o Giselher Naglitsch
  • Korpilombolo 1856 (1870) -1971: Nedslag i historien
  • Rickomberga, Erikslund, Stabby – en tillbakablick, fil lic Jan Sterner
  • Miljön Marielund, Föreningen Marielunds vänner
  • Mollösundet, Gunnar Wallin
  • Byar, gårdar och säterier i Bromma, Bromma Hembygdsförening
  • Bönder och herrar i Follingbo pastorat, Ulla Jeppsson
  • Christina Halls visbok och brev, Mölndals hembygdsförening
  • Annorlunda liv, Härd Hedlund
  • Människoöden i Halland under 1600-talet, Anna Karlsson
  • Predikstolar och altartavlor i Hallands kyrkor, Föreningen Hallands Konstmuseum
  • Vallentuna – historien i centrum, Vallentuna Hembygdsförening
  • Alla tiders Uppsala, Fil Dr Lars Lambert
  • Rostocks Brunn, Kroppefjälls Hembygdsförening
  • Arkitekturguiden Norrköpings Stenstad, Bo Daniel Hörnestam
  • Röster ur Ingarös historia, Rolf Ellnebrand
  • Villastaden i Gävle, Birgitta Lundblad
  • Torp och backstugor i Kvarkhult, Flahult och Roen
  • Medeltida kyrkor och kapell i Handbörd o Stranda, Möre, Stig Lundh
  • Gärds Härads hembygdsförenings Årsbok
  • Stakgården och dess ättlingar, Lumshedens hembygdsförening 
  • Hovra Byförening, Hovrastämma
  • Fåglarö samfällighetsförening, Fåglarö, skärgårdsö i Saxarfjärden
  • Gamla gårdar och släkter i 1800-talets Westervik, Sven Kjellgren
  • Norrköpings gatunamn, Peter Kristensson

 

Sociala ärenden m.m.
  • Läger för rullstolsbundna barn, RG Aktiv Rehabilitering
  • Forskarskola för ungdomar, RAYS
  • ARF Antirasistiska filmdagar
  • Snilleblixtar i Sverige
  • Föreningen Furuboda, Handikapprehabilitering
  • Fryshuset: Barn till Ensamma Mammor
  • Föreningen Jiddr: Moderatorsutbildning av ungdomar
  • BRIS
  • Sea-U Marint kunskapscenter
  • MIK Sound Junior, Sveriges första fotbollslag för synskadade
  • Ingenjörer utan gränser, After School – läxläsningshjälp
  • Hjälpkällan
  • Hiv-Sverige, självhjälpsgrupper för barn och familjer som lever med hiv
  • Choice, Hälsoinformation runt ANT
  • Unga Kvinnors Värn, UKV
  • Halliwick-klubben Viggen, Vintersport- och simläger i Åre 2015
  • Mind (för psykisk hälsa)
  • Kvinnorättsförbundet, Aktiviteter för våldsutsatta mammor o barn
  • Major Paul Forsells arbete i Stockholm
  • Riksförbundet Samhällets styvbarn
  • Natashas barläger i Sotter 2014, Natasha Andersson
  • Eolshälls 4H-gård, Djurskötarkurs för handikappade
  • RSMH, Riksförbundet för Social och Mental Hälsa
  • Barnplantorna, Stamningsförbundet, Familjehelg för barn som stammar och deras föräldrar
  • Familjeläger – döva barn med cochleaimplantat, CI
  • Unga Synskadade Stockholm, vinterläger
  • Clownronden i Skåne
  • Stockholms Handikappridklubb, för barn och ungdom 
  • Föreningen Aktivitetshusets vänner, utflykter för psykiskt handikappade
  • Svenska Noonan föreningen, ungdomskonferens  
  • Svensk förening för Tuberös skleros, TSC Sverige, Lika vård i hela landet
  • KFUM KFUK, Sommarläger för funktionsnedsatta barn o ungdomar
  • Dagverksamheten Gnistan vid Maria Garbergs Psykm.
  • Förbundet Unga Forskare, Stockholm International Youth Science Seminar
  • Ungdomsverksamhet Schack4an, Stockholms Schackförbund
  • FutureTeens, läger
  • Hidde Iyo Dhaqan, bi- o insektsodlingsprojekt
  • Göteborgs räddningsmission, projekt för hemlösa
  • RSMH, Riksförbundet för Social och Mental Hälsa, sommarläger
  • Hypofysis, Familjeträff för hypofyssjuka barn och ungdomar
  • Svenska Downföreningen, familjeläger för barn med Downs syndrom
  • Föräldraföreningen för dyslektiska barn, läger för barn som med dyslexi
  • Westerlundska gymnasiet, musik/teaterresa
  • Gymnasiesärskolan Fridhemsgymnasiet, klassresa 
  • Karlstad kommun, Askedala skola, Skolresor till närområdet för rörelsehindrade
  • Viksjöfors Kulturpedagogiska Skola
  • Hökegården särskola, endags skolresa
  • Häggviks gymnasieskola, Göteborgsresa till McDonald´s Cup 
  • Westerlundska gymnasiet, Särskolan, Klassresa för gymnasiesärskola 
  • Välkommaskolan, resa för gymnasiesärskola 
  • BUF Frödingskolan, utflykter med särskolebarn
  • Häggviks Gymnasium, skolresa för gymnasiesärskola till Göteborg
  • Platengymnasiet, särskoleresa, gymnasieklass
  • Platengymnasiet, gymnasiesärskolresa till Göteborg
  • GS Lindholmen, Särskoleklass medialinjen till sStockholm resp Visby
  • Södergårdsskolan, Simundervisning
  • Ottelinskolan, vinterläger för gymnasiesärskola
  • Karlavagnens Fritidshem Örtagårdsskolan, utflykter särskolebarn
  • Karlavagnens förskola Akka, Ridning för autistiska förskolebarn
  • Göteborgs handikappridklubb, Ridhabilitering för barn
  • Värnhemsskolan, Tjejgrupp för invandrarflickor

Beviljade bidrag februari 2014

Kunskapsspridning via tryck, seminarier m.m.

  • Regional Matkultur, Tekn Dr Martin Ragnar, Carlssons bokförlag
  • Utställningskatalog Katrine Helmersson, Stiftelsen Carl och Elise Eldhs Ateljé
  • Drottning Kristina, språkforskare Anna Carlstedt, Gidlunds Förlag
  • Utgivning av medlemstidningen Sporaden, Svampkonsulenternas Riksförbund
  • Koleran, idéerna, samhället och katastrofen 1834, FD Daniel Larsson
  • Kampen mot vita slavhandeln – trafficking i ett historiskt perspektiv, FD Hjördis Levin
  • Arkeologiska utgrävningar i Sverige 1650-2000, Fil kand Ola Wolfhechel Jensen
  • Then Swenska Psalmboken av 1582, Skara Stiftshistoriska Sällskap
  • Kungliga Hyllningsadresser, Bernadottebiblioteket
  • Lyx och mode i stormaktstidens Sverige, Professor Håkan Möller, Göteborgs universitet
  • Lantbrukets kungliga belöningsmedaljer, Kungl Skog- och Lantbruksakademien
  • Linköpingsbiskopen Hemming Gadh, David Lidén, Atlantis Förlag
  • Medeltiden on Display, FD Pia Bengtsson Melin, Uppsala universitet
  • Med slägga, spett och borr. 100 år av gotländsk stenindustri, Fil kand Birgitta Radhe
  • Inspiration för dokumentation av modern processindustri, Sveriges Järnvägsmuseum
  • Mångfaldens utmark, Nordiska Kulturlandskapsförbundet, Uppsala
  • 100 broar på Gotland, Torsten Daun, Visby
  • Stakgården och dess ättlingar, del 2, Lumshedens Hembygdsförening
  • Fårö och Ingemar Bergman – ett möte, Stiftelsen Bergmancenter, Fårö
  • Anders Berglin, en jämtländsk målare, Förlag 404, Offerdal
  • Hovrastämma, Hovra Byförening, Korskrogen
  • Gärds Härads hembygdsförenings Årsbok 2014, Monitorförlaget
  • Fåglarö, skärgårdsö i Saxarfjärden, Fåglarö Samfällighetsförening
  • Gamla gårdar och släkter i 1800-talets Westervik, Sven Kjellgren

 

 Sociala bidrag

  • Klassresa för gymnasiesärskola o teaterresa, Westerlundska gymnasiet, Enköping
  • Skolresa med måltid till Hönö, Hökegården, Göteborg
  • Skolresa för gymnasiesärskola till Göteborg, Häggviks Gymnasium, Sollentuna
  • Gymnasiesärskoleresa till Göteborg, Platengymnasiet, Motala
  • Natashas Barnläger i Sotter 2014, Natasha Andersson, Täby
  • Ridrehabilitering för barn och ungdom, Göteborgs handikappridklubb, Kungälv
  • 2 sommarläger i Sverige 2014, RSMH, Riksförbundet för Social och Mental Hälsa
  • Ungdomsverksamhet Schak4an 2014

Beviljade bidrag december 2013

Kunskapsspridning via tryck, seminarier m.m.

  • Vetenskapligt symposium: Roma Kloster, Gotlands Museum
  • Ett ömmande hjärta, Docent Magnus Berg, Inst för Globala studier, Göteborgs univ.
  • Josef. Om Jesus far i Bibeln och den kristna traditionen, FD Per Stobaeus
  • Ur minnenas värld, Kusinkretsen Förlag
  • Johan Emanuel Thorin: fotograf och folkskollärare, Stiftelsen Nordiska museet
  • Tillbakablick, Då & Scen
  • Claes Annerstedt. Historia om en glömd historiker
  • Granbergsliv, Granbergs Fäbodlag, Leksand
  • Människoöden i Halland under 1600-talet, Föreningen Halländska 1600-tals källor
  • Jubileumsmapp, Internationella Vadstena-Akademien
  • Bildanskaffning: ”När färgen kom till byn, målade allmogemöbler från norr till söder”
  • Trädgården vid Prins Eugens Waldermarsudde
  • Boken om Annika Heijkenskjöld, Skönhetsrådet i Malmö
  • Råön, Råöns samfällighetsförening
  • Kungliga Vetenskapsakademiens porträttsamling, Kungl Vetenskapsakademien
  • Antologi rörande svenskt konsthantverk, Linnéuniversitetet
  • Slöjd, bildning och kultur, Professor emeritus Sven Hartman

 

 Sociala bidrag

  • Europeiska Ungdomsparlamentet, EUP,  Sverige, Kulturhuvudstadsåret
  • Maskrosbarn, Läger för barn från dysfunktionella familjer
  • Major Paul Forsells arbete i Stockholm, Hjälp till de mest behövande
  • Odenslunds 4H, Tryck av lägerfolder
  • Platengymnasiet, Motala, Gymnasiesärskoleresa till Kolmården och Astrid Lindgrens värld
  • Vallaskolan, Sollefteå, Grundsärskoleresa till Stockholm
  • Ottelinskolan, Uppsala, Vinterresa för gymnasiesärskola
  • Välkommaskolan, Malmberget, Gymnasiesärskoleresa till Björkliden
  • Ferlinskolan, Filipstad, Vårresa till Stockholm för grundsärskoleklass
  • Prästholmsskolan, Boden, Dagsutflykter för grundsärskola

Beviljade bidrag oktober 2013

Kunskapsspridning via tryck, seminarier m.m.

  • 400-års jubileum för södra Hälsinglands finnskogar, Föreningen Finnskogsriket
  • Wanted! Bysantium, Professor Ingela Nilsson
  • Liv i Långvinds Bruk
  • Herr Doktor Sven Fr. Psilander!
  • Från kroppsövning till idrott, fysisk aktivitet och hälsa, GIH
  • Gamla Uppsala med domkyrka och sockenkyrka, Kyrkorådet i Gamla Uppsala
  • Antologi om självframställningar i litteraturen, FD Maria Wahlström
  • Arbetets frihet
  • Se språket – barns tillgång till ett svenskt teckenspråk, Inst för språk och folkminnen
  • Biografi om Emma Zorn
  • Jan-Öjvind Swahns forskningsbibliotek
  • Sven Delblanc och Reohold Lundgren, FD Lars Ahlbom
  • Rörstrandsgatan
  • Rörstrands serviser, FD Bengt Nyström
  • Elisabeth Hermodssons konstnärskap, Professor emeritus Bo Gräslund
  • Erik Axel Karlfeldt 150 år, Karlfeldtskaförbundet
  • Dödens teater, Livrustkammaren
  • Först och främst misshagade namnet arbetsstuga
  • In the Forge of Stalin. Swedish Colonists of Ukraine, FD Andrej Kotlarchuk
  • Olaus Magnus, Litteraturhistoriker Elena Balzamo
  • Ideella föreningen Siknäsbatteriet, Målning av befästningsanläggning

 

 Sociala bidrag

  • Fryshuset, Sociala entreprenörerprojektet
  • Enastående föräldrar, Läger för ensamstående med barn
  • BRIS – Barnens Rätt i Samhället, stödhelger
  • Framtid för alla, Tjejläger
  • Skåne Stadsmission, Resa till Stockholm för utsatta flickor 13-20 år
  • Svensk förening för Tuberös skleros, TSC Sverige, Föreläsningar om senaste rön
  • Karlavagnens Fritidshem, Örtagårdsskolan, Utflykter för särskolebarn i Rosengård
  • Clownetterna ideell förening, Sjukhusclownverksamhet
  • Riksgymnasiets elevhem, Bräcke Diakoni, Vinterresa för rörelsehindrade ungdomar
  • DHB Riksförb. Döva, hörselskadade och språkskadade barn, Familjeläger

Beviljade bidrag september 2013

Kunskapsspridning via tryck, seminarier m.m.

  • Seminarium: Vargen, Sv Jägareförbundet/Sv Vildnad
  • Sigvard Bernadotte som silversmed
  • Aktuella forskningsresultat rörande Stockholm, professor Hans De Geer
  • Essäboken Trädgårdarna i Kashmir, professor emeritus Sten Åke Nilsson
  • Brottstycken: Människoliv ur domböcker 1550-1650
  • Östgötiska slott och herrgårdar
  • Örebro Kexfabrik
  • Tomas Tranströmer, en biografi
  • En målad historia, FD Kristoffer Arvidsson Göteborgs Konstmuseum
  • Tosterup, Docent Kerstin Wikner
  • Populärvetenskaplig barnbok: Vattnets mysterier
  • Från Viborg till Narva och Lemberg, docent Fredrik Eriksson
  • Skulpturparet Thomas Qvarsebo och Lena Lerviks skulpturer
  • Speglar, kronor och ljusredskap på Grönsöö, Grönsöö Kulturhistoriska stiftelse
  • Norrlandsleden III, docent Christer Westerdahl
  • Antologi om Eyvind Johnson, FD Christer Johansson, Stockholms univ.
  • Personhistorisk tidskrift, Personhistoriska Samfundet
  • Skriften Skånelands Medeltid
  • Utopin i vardagen: Sinnen, kvinnor, idéer
  • Skånes kyrkor – ett kulturarv
  • Antologi Evert Taube, Svenska Visakademien
  • Keramikern Per Hammarström, Ordkonst
  • Humle, Nordiska Museet, FD Else-Marie Karlsson Strese o FD Claes Tollin
  • Nathan Söderblom och hans tid, Artos & Norma bokförlag
  • Knis Karl Antonsson, Knis Karl Aronssons minnesfond
  • Förmoderna offentligheter, FD Leif Runefelt
  • Fersen. En berättelse om en stormakt och en adelsfamilj, FD Göran Norrby
  • Kalender med historiska bilder av Malmö år 1692, VHM Virtuella historiska modeller
  • Främligsfientlighet och arbetarrörelsen, FD Hans Wallengren
  • Nordiska språk nu och då, professor Staffan Hellberg
  • Tondiktaren Carl Jonas Love Almqvist, docent Lennart Hedwall
  • Restaureringsprojekt för Stora Rågös kapellruin, Rågökapellens minnesfond

   Sociala bidrag

  • Rainbow Sweden, Dataundervisning/datorer till hemlösa
  • Föreningen Furuboda, Handikapprehabilitering
  • Minna Göteborg, Informationsbroschyr ”Var är min pappa?”

Beviljade bidrag juni 2013

Kunskapsspridning via tryck, seminarier m.m.

  • Jubileumskonferens militärhistorisk forskning, Sv Militärhistoriska Kommissionen
  • De svenska Historiedagarna i Malmö 4-6 oktober 2013
  • Bilder mm, konferens om Bröderna Nobels oljebolag
  • Dendrologiska föreningens årsbok: Lustgården 2013 och 2014
  • Antologin En maritim värld, FD Katharina Streiffert Eikeland, Göteborgs Universitet
  • Dräktkalendern Leksandsklädd, Leksands Hemslöjdsvänner
  • Tranås, Holavedens Hembygdsförening
  • Skogsfinnarna i Järvsö och Undersvik, FINNSAM
  • Vadstena akademiens programbok 2013
  • Mitt Skaraborg, Skaraborgs Akademi
  • My first Viking book
  • Sv Historikermötet – kongressrapport och programblad, Prof Johnny Wijk, Stockholms univ.
  • Biby – ett fideikommiss berättar, Biby Fideikommisshistoriska förening
  • Strängnäs och Mariefred, Orstadius
  • Biografi över naturforskaren Bengt Euphrasén, Prof Gudrun Nyberg
  • Maria Åström och de organiska mönstrens tillämpning i svensk inredning och arkitektur
  • Väggar av ved, kubbhusens historia och möjligheter, FD Olof Hagman
  • Våra svenska bokmärken, Kulturforskare Anne Marie Jacobsson
  • Lidingöhistorier
  • Gullholmen och Stora Hermanö, Kulturföreningen Gullholmsgården
  • The story of War, FD Anna Maria Forssberg
  • Utställningar på Blankaholmen
  • Projekt ”Ack Libertas”, Martin Bagge och Ensamble Mare Baltikum

 Sociala bidrag

  •  ”Dallas” verksamhet för unga i Rosengård, Malmö Boxningsklubb
  • Vetenskapens Hus , Robot-programmeringstävling ”First Lego League 2013”
  • Somaliska Fritids- & Kulturföreningen, Projekt unga i centrum
  • Stockholms Stadsmission, Unga Stations barnombudsmodell
  • Raoul Wallenberg Academy for Young Leaders, Projektet: En människa kan göra skillnad
  • Siman kunskaps- och idrottsförening, Ge invandrarkillar en aktiv fritid
  • Civilförsvarsförbundet Bergslagen, Läger för ungdomar i Bergslagen
  • Fryshuset, Entreprenörprojektet år 3 av 3
  • Värmlands läns diabetesförening, Läger för diabetssjuka barn och ungdomar
  • Autism & Aperger Förbundet, Sommarläger för barn och deras familjer
  • Riksförbundet för Social och Mental Hälsa, verksamhet för ”rösthörare”
  • DHB Västra. Döva och hörselskadade och språkstörda barn, Läger
  • Riksorganisationen för Unga Reumatiker, Familjeläger för unga reumatiker
  • Svenska Noonan föreningen, Ungdomskonferens – för stärkt självkänsla
  • Konferens: Delaktighet för unga med funktionshinder, Folke Bernadotte Stiftelsen

Beviljade bidrag april 2013

Kunskapsspridning via tryck, seminarier m.m.

  • Ekonomisk-historiska institutionen, Uppsala universitet Herrgårdssymposium
  • Stiftelsen för dokumentation av Bohusläns hällristningar
  • Snilleblixtar i Sverige, lärarhandledning
  • Svenska Släktkalendern 2014
  • Filip Orlik – en ukrainsk frihetskämpe i Kristianstad
  • Antikens betydelse för svenskt kulturliv, professor Emin Tengström
  • Reform eller revolt – Litterär propaganda i press, FD Jimmy Vulovic
  • Villa San Micheles gästböcker
  • Sebastian Schildt, tryck Collect 2013
  • Samtida svensk smyckekonst
  • Nationalmuseum of Fine Arts: Three centuries of collecting, FD Magdalena Gram
  • Mästarsångaren från Västerås, professor Marie-Louise Rodén
  • Bondeliv och bondespråk i Skaraborg, Fil lic Rune Persson
  • Järnet och Långhundraleden, Arbetsgruppen Långhundraleden
  • Myssjö skolor, Forskargruppen Fritte å Frauge
  • Alla Helgona kyrka, Nyköpings Alla Helgona församling
  • Kvarsebos historia, Kvarsebo Hembygdsförening
  • Slottet, parken, livet, docent Jonas Nordin
  • Gotlands medeltida kyrkor: Änglar och drakar, Gotlands Museum
  • Herrgårdssymposium, Ekonomisk-historiska inst, Uppsala universitet
  • Karl XIV Johan – en samhällsbyggare

Sociala bidrag

  • Projekt Teskedsorden: Undertextning och översättning av föreläsningar TEDx
  • Idrottsklubben Surd 110 år
  • ARF Antirasistiska filmdagar Malmö
  • Frälsningsarméns Högkvarter Programkontoret, Projekt Matbanken
  • Unga Kvinnors Värn, UKV
  • Civilförsvarsförbundet, Äldresamverkan
  • Dövas hus, Familjeklubben Näckrosen
  • Barnplantorna, familjeläger
  • NOC, Nätverket för ovanliga kromosomavvikelser, kunskapsdagar
  • RBU Skaraborg, Rullstolsdans i Mora
  • Ilco, Familjeträff med stomiopererade barn
  • Föräldraföreningen mot narkotika FMN
  • Njurförbundet, familjeläger

Beviljade bidrag februari 2013

Kunskapsspridning via tryck, seminarier m.m.

  • Jernet och harpan, Rikspelman Per-Olof Österholm
  • 100 år på spåret, Göran Dahlberg
  • Den globala staden, Docent Ulf Stahre, Göteborgs Universitet
  • Tidskriften Sv Konsthantverk 2013
  • Extra bild/färgark,16 sidor i utgåva om Raoul Wallenberg, Bengt Jangfeldt
  • Musikboken Håll Käft, Niklas Wrångberg, Position Förlag
  • Växtproduktion i jordbruket, Statsagronom Håkan Fogelfors
  • Kokkonsten som vetenskap och konst, Viveka Adelswärd, Hagdalsakademien
  • Seminarium mm kring Braskhandskrift, Linköpings Slotts & Domkyrkomuseum
  • Ståten och nyttan – kläder och textila traditioner i Småland, Dräktrådet o hembygdsf. Kronoberg
  • Design för kök och offentlig miljö; bruksföremål av rostfritt stål och aluminium
  • Fritz von Dardels teckningar från Svea Garde, Kgl Svea Livgardes Officerskårs stiftelse
  • Utställningskatalog om Charlotte Gyllenhammar, Stiftelsen Carl och Elise Eldhs Ateljé
  • Katalog, 50-års jubileum, Nutida Svenskt Silver
  • Lännäs by folket och gårdarna, Lännäs Byskoleförening
  • De brukade arvejorden i Ignaberga socken
  • Så mycket mer än fläsk, Martin Ragnar adjungerad professor
  • Ingenjörens konst, Professor Sture Samuelsson
  • Årsbok 2013, Sv Humanistiska Förbundet
  • Bilder till Sven Hedin & Borggårdstalet
  • I hemtrefnadens tid, del 2, Professor Johan Knutsson, Nordiska Museet
  • Med håg för det historiska facket. Johan Fredrik Höckert, Konstsamlingarna Stockholms universitet
  • Hellre fri än filmare, Professor Lars Gustaf Andersson, Lund universitet
  • Medeltida kyrkor och kapell på Öland, kyrkokamrer Stig Lundh
  • NTA Utveckling, c/o Kungl. Vetenskapsakademien, Utveckling av teman för skolundervisning

Sociala bidrag

  • Dagverksamheten Gnistan
  • Barnen Först, jämställdhetsprojekt som motverkar hedersrelaterat våld
  • Tärnans hemvist, Örtagårdsskolan, utflykter
  • Brickebackens särskola, Skicart i Storstenshöjden
  • Sylteskolan särskola högstadiet, Grebbestadsresa
  • Gymnasiesärskola Kv. Örnen, Stockholmsresa
  • Platengymnasiesärskolan, skidresa
  • Nya Stenkulaskolan, Tutankhamun utställningen i Malmö f särskoleklass
  • Fridhemsskolans fritidsverksamhet, gymnasiesärskola, bussresa
  • Stureskolan, lägerverksamhet för särskolebarn i Boden
  • Gotlands Folkhögskola Hemse, skolresa till Stockholm för ungdomar med Aspberger
  • Sturge Weber-föreningen Sverige, familjeläger i Billingens stugby i Skara
  • Sv Edföreningen, familjeläger Gislaved
  • Varbergs Handikappidrott, Resa till SM i simning för funktionsnedsatta
  • NF-förbundet i Sverige, familjeläger
  • Svenska kyrkan Visby stift – Nattskutan
  • Stiftelsen Min Stora Dag